Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ahlatcı Doğal Gaz Borsa Tarihine İşaret Fişeğini Çaktı

Borsa İstanbul'da bugün büyük taleplerle halka arzları tamamlanan Ahlatcı Doğal Gaz ve Tera Yatırım işlem görmeye başladı. Detaylar haberin içerisinde;
Ahlatcı Doğal Gaz Borsa Tarihine İşaret Fişeğini Çaktı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Borsa İstanbul’un Aralık ayı hisselerinden olan Ahlatcı Doğal Gaz Dağıtım Enerji ve Yatırım A.Ş. (AHGAZ) ve Tera Yatırım Menkul Değerler A.Ş. (TERA) bugün tavan fiyattan işlem görmeye başladı. AHGAZ payları bugün itibariyle 66 TL fiyattan Yıldız Pazar’da işlem görmeye başladı.

AHGAZ payı piyasaya 66 TL’den girerken tavan fiyattan açılış yaparak hisse fiyatı 72,6 TL’ye çıktı. TERA ise piyasaya pay başı 10 TL’den girerken güne tavan fiyat ile başladı ve hisse fiyatı 11 TL’ye çıktı.

Ahlatcı 2021-2022 Döneminin 89. Halka Arzı

AHGAZ hisselerinin halka arzında yüksek talebin olduğu görüldü. Dağıtım, yaklaşık 3,5 milyar TL’lik halka arz geliri ve 395 bin yatırımcıyla yapıldı.

Borsa tarihinin en büyük arzını gerçekleştiren AHGAZ’ın halka az büyüklüğü 3 milyar 481 milyon TL olarak belirlenmişti. AHGAZ hisselerine 15 milyar 135 milyon TL’nin üzerinde rekor talep geldiği görüldü. Dağıtım sonucunda şirket, 419 bin 904 yatırımcıyla buluştu.

Borsa İstanbul Genel Müdürü Korkmaz Ergun, Ahlatcı’nın 2021-2022 döneminde yapılan 89. halka arz olduğunu ifade etti. Ergun, “Ondan önceki 88 halka arzın büyüklükleri 100 milyon TL ile 1 milyar TL arasında yoğunlaşmıştır. 1 milyar TL’nin üzerinde sadece 6 tane halka arz vardı.” bilgisini verdi.

GCM Yatırım Banner

Son iki yılda halka arz büyüklüklerinin vitesinin artırdıklarına dikkat çeken Ergün, Ahlatcı Doğal Gaz’ın çıtayı yükselterek işaret fişeğini çaktığını vurguladı.

Kaynak Yeni Şirket Satın Alımları ve Enerji Sektöründe Kullanılacak

Ahlatcı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Ahlatcı, şirketin 9 ilde 1,8 milyona varan abonesiyle 8,5 milyon kişiye doğal gaz ulaştırdığını bildirdi.

Ahlatcı Doğal Gaz’ın halka arzdan gelen kaynağı, sürdürülebilir büyüme ve yeni şirket yatırımlarına ayıracağı söylendi. Ayrıca kaynağın yeni şirket satın alımlarında ve enerji sektörü yatırımlarında kullanılacağı belirtildi.

Ahlatcı Yatırım Menkul Değerler AŞ Genel Müdürü Tuncay Karahan ise özellikle yurt içi bireysel yatırımcılar için tahsis edilen miktarın 9,6 katı, yüksek yatırımcılar için tahsis edilen müşterilerde 6,5 katı talep geldiğini paylaştı.

Toplamda tüm bireysel ve yüksek yatırımcılara tahsis edilen miktarın 8 katı kadar talep geldiğini bildirdi. Karahan, genel olarak yurt içi ve yurt dışı kurumsalları topladığında da 4,35 kat talep geldiğini açıkladı.

Tera Yatırım’ın Halka Açıklık Oranı Yüzde 31,43

TERA payları ise 22 Aralık itibariyle pay başına 10 TL fiyattan Borsa İstanbul Ana Pazar’ında işlem görmeye başladı. Yapılan halka arza 377.831 bireysel, 130 yurt içi kurumsal ve 6 adet yurt dışı kurumsal olmak üzere toplamda 377.967 yatırımcının katıldığı aktarıldı.

Tera Yatırım, halka arzda satışa sunulan payların yüzde 23’ünü bireysel yatırımcılara, yüzde 13’ünü yüksek başvurulu yatırımcılara, yüzde 41’ini yurt içi kurumsal yatırımcılara, yüzde 23’ünü ise yurt dışı kurumsal yatırımcılara tahsis etti. Halka arz sonucundaysa şirketin halka açıklık oranı yüzde 31,43 oldu.

Tera Yatırım, halka arzdan gelen yüksek taleple dağıtımını yaklaşık 165 milyon TL tutarında arz geliri ve 354 bin yatırımcıyla gerçekleştirdi.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın