Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AHK Başkanı: Alman Şirketleri Türkiye’ye Milyar Dolarlık Yatırım Yaptı

Alman-Türk Ticaret ve Sanayi Odası (AHK) Türkiye Başkanı Pınar Ersoy, iki ülke arasındaki ticari ilişkiler hakkında konuşarak Alman şirketlerin Türkiye yatırımları hakkında değerlendirmede bulundu.
AHK Başkanı: Alman Şirketleri Türkiye’ye Milyar Dolarlık Yatırım Yaptı
HABER GİRİŞ

Alman-Türk Ticaret ve Sanayi Odası (AHK) Türkiye Başkanı Pınar Ersoy, Alman şirketlerin Türkiye’deki yatırımları hakkında konuştu. Şu anda Türkiye’de yaklaşık 8 bin Alman sermayeli şirket bulunduğunu söyledi.

Ersoy, Almanya’nın Türkiye’deki doğrudan yabancı yatırımlardaki payı yüzde 6,4 oranında olduğunu bildirdi. Geçen yıl Alman yatırımların toplamı 697 milyon dolar olduğunu ekledi. Ayrıca 2022 yılının Alman-Türk ticari ilişkileri bakımından yine bir rekor yılı olduğunu ifade etti.

Alman Şirketleri Türkiye’ye Son 21 Yılda 11,5 Milyar Dolarlık Yatırım Yaptı

Bunların çoğunun, Türkiye’de yüz binlerce istihdam oluşturan uzun vadeli yatırımlar olduğunu kaydetti. 100 yılı aşkın bir süredir Türkiye’de faaliyet gösteren şirketlerin mevcut olduğunu söyledi.

AHK Türkiye Başkanı Ersoy, iki ülkenin dış ticaret hacminin 2021 yılında 41 milyar dolar, 2022 yılında yeni bir rekor ile 45 milyar dolar seviyesini aştığını hatırlattı. Türkiye ve Almanya arasındaki dış ticaret açığının son 10 yılda 11 milyar dolar seviyelerinden 2,8 milyar dolara gerilediğini bildirdi.

Türkiye’nin kendini Avrupa’ya tedarik pazarı olarak konumlandırma fırsatını değerlendirdiğini kaydetti. Tüm bu gelişmeler ışığında, Almanya ile Türkiye arasındaki ikili ticaretin bu yıl da yeni bir rekor seviyeye ulaşacağını ekledi.

GCM Yatırım Banner

Başkan Pınar Ersoy, Alman şirketlerinin 2002 yılından bu yana Türkiye’ye yatırımının yaklaşık 11,5 milyar dolar olduğunu söyledi.

Kaynak: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın