Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ağustos’ta Temettü Dağıtacak Enerji Devinden Türkiye’de Bir İlk!

Borsa İstanbul'da GWIND koduyla işlem gören Galata Wind Enerji A.Ş., KAP'a yapılan bildirimde dev kredi anlaşmasına dair bilgilendirmede bulundu. Detaylar,
Ağustos’ta Temettü Dağıtacak Enerji Devinden Türkiye’de Bir İlk!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Deniz Yatırım’ın hedef fiyatını 35,77 TL, tavsiyesini “al” olarak koruduğunu açıkladığı Galata Wind Enerji A.Ş., Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan bildirimde dev kredi anlaşmasına dair bilgilendirmede bulundu.

Yüzde 100 yenilenebilir kaynaklı, çevreye duyarlı elektrik enerjisi üreten ve Borsa İstanbul’da GWIND koduyla işlem gören Doğan Holding iştiraki şirketin açıklamasında, Proparco yeşil kredi anlaşmasının detaylarına yer verildi.

Bildirimde, şirketin Fransız Kalkınma Ajansı’nın (AFD) özel sektöre bağlı bir iştiraki olan Proparco ile Taşpınar Hibrit GES projesi için 25 milyon dolar tutarında yeşil kredi anlaşması imzaladığı bilgisi verildi.

Proparco’nun Türkiye’de verdiği ilk yeşil krediyi, yüzde 100 yenilenebilir enerjiye yatırım yapma taahhüdü olan Galata Wind Enerji’nin temin ettiği ve kredinin sürdürülebilirlik şartlarının şirketin bu alandaki çalışmalarına önemli bir katkıda bulunmasının beklendiği ifade edildi.

Yararlanılacak olan bu kredinin, 42,5 MW kurulu gücü ve toplam yaklaşık 30 milyon dolarlık yatırım bütçesi olan Taşpınar Hibrit GES projesinin tamamı için olduğu belirtildi.

GCM Yatırım Banner

2025 yılında 550 MW kurulu güce, 2030 yılında ise 1.000 MW kurulu güce ulaşmayı hedefleyen Galata Wind’in, gelecek vizyonu dahilindeki yatırımları kapsamında yeşil finansman kullanmak için çalışmalarına devam ettiğine de değinildi.

Geçen hafta, 2023 faaliyet yılı kar dağıtımı teklifi hakkında bilgilendirmede bulunan şirket, 29 Ağustos tarihinde ödenmek üzere hisse başına brüt 0,2314814 TL, net 0,2083332 TL temettü ödenmesine karar verildiğini duyurmuştu.

GWIND Hisselerinde Güncel Durum

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, haftanın açılış gününü yüzde 0,90 değer kaybederek 9.029,38 puandan tamamlarken, GWIND hisseleri endeksle ters yönde hareket sergiledi ve yükseldi.

Hisselerin değeri, günlük bazda yüzde 5,4‘lük çıkışla 24,62 TL seviyesine yükseliş gösterdi.

GWIND Fiyatı Bugün Yükseldi
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Galata Wind Enerji hisseleri, haftalık ve aylık grafikte sırasıyla yüzde 6 ve yüzde 14,5 oranında kırmızı yakmış durumda. Hisseler, yıllık bazda ise yatırımcısına güncel olarak yüzde 46,6 oranında getiri sağlamış görünüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.