Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ağustos’ta Konut Satışlarında Düşüş Sürdü

Emlakjet’in Ağustos ayı verilerine göre ülke genelinde emlak sektöründe satışlar eksiyi göstermeye devam etti. Detaylar haberde…
Ağustos’ta Konut Satışlarında Düşüş Sürdü
Yorum

Emlakjet, Ağustos 2023 döneminin emlak verilerini paylaştı. Verilerde konut satışlarının ülke genelinde düşüşe devam ettiği görüldü.

Ağustos ayında konut satışları yıllık bazda yüzde 1,1 düşerek 122 bin 91 adet seviyesine geriledi. Ocak-Ağustos dönemindeki düşüş ise yüzde 15,5 ile 797 bin 418 adet seviyesinde kayda geçti.

Verilerde ülke genelinde satılık konut fiyatlarının Temmuz ayıyla karşılaştırıldığında Ağustos ayında yüzde 2, kiralık fiyatlarının yüzde 4 yükseldiği görüldü.


En çok konut aranan iller arasında İstanbul başı çekti. İstanbul’u sırasıyla; Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Konya, Mersin, Balıkesir, Aydın ve Muğla takip etti.

Kiralık ev arayanların yarısı bütçesinin 8 bin TL ve altı olduğunu bildirirken yüzde 25,9’u 8-15 bin TL aralığında, yüzde 9,7’si 30 bin TL ve üzerinde bütçeye sahip olanlardan oluştu.

Üniversite Sezonu Fiyat Artışlarını Hızlandırdı

Ağustos ayı verilerini değerlendiren Emlakjet CEO’su Tolga İdikat, üniversite sezonunun açıldığına ve her yıl olduğu gibi bu yıl da Ağustos ayında fiyatların yukarı çıktığına dikkat çekti.

İdikat, “Haziran’da ilk defa yaşadığımız kiralık konut arayışının satılık konutların önüne geçmesi sonrasında temmuzda oranlar dengelenmişti. Ağustos’ta ise satılık konut aramalarının yeniden arttığını ve kiralık konut arayışının önüne geçtiğini gözlemledik. Satılık konut fiyatlarındaki artışın, Ağustos ayında yavaşlamasının bunda önemli bir etkisi olduğunu söylemek mümkün. Fiyatlarda artışın hız kesmesiyle yatırım için alan arayanlar konuta yönelmeye başladı” diye ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu