Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ağustos Ayında Yatırımcının Yüzünü Borsa Güldürdü

TÜİK her ay düzenli olarak hangi yatırım aracının TÜFE ve Yİ-ÜFE karşısında ne kadar kazandırdığını gösteren verileri yayımlıyor. Peki, Ağustos ayında durum nasıl?
Ağustos Ayında Yatırımcının Yüzünü Borsa Güldürdü
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Enflasyonun çok yüksek seyrettiği son yıllarda, yatırımcılar mevcut paralarını korumak için en karlı yatırım araçlarını değerlendirmeye çalışıyor. 6 Eylül’de açıklanan Orta Vadeli Program’da, yıl sonu enflasyon tahmini yüzde 65 olarak açıklandı.

Tasarruf sahiplerinin kazanç elde etmeleri için en azından bu oranın üzerinde getiri sunan finansal araçları tercih etmeleri gerekiyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Ağustos ayına ait finansal yatırım araçlarının reel getiri oranlarını açıkladı.

Buna göre aylık en yüksek reel getiri, yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE) ile indirgendiğinde yüzde 10,56, tüketici fiyat endeksi (TÜFE) ile indirgendiğinde ise yüzde 7,32 oranlarıyla BIST 100 endeksinde gerçekleşti.

Ağustos Ayında Borsa Dışında Tüm Araçlar Kaybettirdi

Ağustos Ayında Borsa Dışında Tüm Araçlar Kaybettirdi
Kaynak: TÜİK

Geçtiğimiz ay borsa dışındaki tüm finansal yatırım araçları hem Yİ-ÜFE hem TÜFE ile indirgendiğinde kaybettirdi. Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde ABD doları yüzde 3,91, mevduat faizi (brüt) yüzde 3,97, külçe altın yüzde 4,36, Euro yüzde 5,18 ve Devlet İç Borçlanma Senetleri (DİBS) yüzde 10,44 oranlarında kaybettirdi.

TÜFE ile indirgendiğinde dolar yüzde 6,73, mevduat faizi yüzde 6,78, külçe altın yüzde 7,17, Euro yüzde 7,96 ve DİBS yüzde 13,06 oranlarında yatırımcısına kaybettirdi.

GCM Yatırım Banner

Üç aylık değerlendirmede borsa yine en çok kazandıran oldu. BIST 100 endeksi Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 35,73, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 33,47 kazandırdı. Üç aylık dönemde DİBS, Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 27,14, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 28,35 oranlarında yatırımcısına en çok kaybettiren yatırım aracı oldu.

Borsa altı aylık ve bir yıllık dönemlerde de yatırımcısına en çok kazandıran yatırım aracı olarak ilk sırada yer aldı.

Altı aylık değerlendirmede Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 23,22, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 17,85, yıllık değerlendirmede Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 74,15, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 63,71 ile en çok kazandıran yatırım aracı oldu.

DİBS ise hem yıllık hem altı aylık değerlendirmede en çok kaybettiren yatırım aracı oldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.