Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AGROT Tarımda Dev Protokolü İmzaladı!

AGROT bugün KAP üzerinden tarım sektöründe önemli bir adım atarak bugün Harmas Global Tarım ve Sanayi A.Ş. ile büyük çaplı bir protokol imzaladı. İşte detaylar;
AGROT Tarımda Dev Protokolü İmzaladı!
HABER GİRİŞ

Halka arz olduğu günden bu yana imzaladığı anlaşmalarla yatırımcıların radarına yerleşen Agrotech Yüksek Teknoloji ve Yatırım A.Ş. (AGROT) bugün Kamuyu Aydınlatma Platformu üzerinden Tarım Çerçeve Protokolü hakkında bildiri paylaştı.

Şirket KAP bildirisinde, 15 Şubat 2024 tarihinde (Bugün) Harmas Global Tarım ve Sanayi A.Ş. ile Çerçeve Protokolü imzaladığına dikkat çekti. Söz konusu protokolün Konya ili mücavir tarımsal üretim bölgelerinde yapılacak olan 2024 yılı üretim sezonunu kapsadığı kaydedildi.

Protokol çerçevesinde 8 bin dekar (8.000.000 m²) alanda nohut ve 2 bin dekar (2.000.000m²) alanda kuru fasulye olmak üzere toplamda 10 bin dekar (10.000.000m²) alanda sözleşmeli tarımsal üretim yapılacağı konusunda görüş birliğine varıldığı açıklandı.

Sözleşmeli tarımsal üretim kapsamında Agrotech tarafından Harmas Global şirketine saha operasyonlarında ve sözleşmeli tarımsal üretim modellerinin geliştirilmesi amacıyla gerekli zirai mühendislik hizmetleri ile tarımsal girdi desteklerinin verileceği bildirildi.

Tarafların, Türk tarımında dışa bağımlılığı azaltmak ve yerli üretimi desteklemek amacıyla yabancı girdilerin kullanımını düşürme konusunda iş birliği yapacağı vurgulandı.

GCM Yatırım Banner
Paratic Piyasalar Agrotech Canlı Grafik
KAYNAK: Paratic Piyasalar

Türkiye’nin gıda arz güvenliğini sağlamak amacıyla firmaların karşılıklı olarak çalışacağına işaret edildi. Tüm bunlara ek olarak yerli tohum geliştirme ve tarımsal teknoloji alanlarında ortak çalışmaların yürütüleceğinin de bilgisi verildi.

23 Kasım 2023 tarihinden itibaren Borsa İstanbul Yıldız Pazar’da pay başına 5,21 liradan işlem göremeye başlayan AGROT, aylık bazda yatırımcısına yüzde 191,82 oranında kazanç sağladı.

2023 yılının parlayan halka arzlarından AGROT 15 Şubat 2024’teki (Bugün) işlemelerini yüzde 1,03 düşüşle 44,4 liradan tamamladı. Hisse bir aylık süreçte yüzde 191,82, haftalıksa yüzde 31,17 oranında yükseldi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın