Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Afrika Ülkeleriyle Ticaret Hacmimiz Yüzde 800 Arttı

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada Türkiye'nin Afrika ülkeleriyle son 20 yıllık ticaret hacminin yüzde 800 arttığı bildirildi. Detaylar haberde...
Afrika Ülkeleriyle Ticaret Hacmimiz Yüzde 800 Arttı
HABER GİRİŞ

Ticaret Bakanlığı, bugün Türkiye’nin Afrika ülkeleriyle olan ticari ve ekonomik ilişkileri hakkında açıklamada bulundu.

Bakanlık bu kapsamda Afrika Ülkeleri ile Ticari ve Ekonomik İlişkilerin Geliştirilmesi Stratejisi” ile kıta ülkeleriyle var olan köklü ve güçlü tarihi bağlarımızı ticari ve ekonomik yönden de geliştirmeye ve derinleştirmeye devam ettiklerini bildirdi.

Afrika Kıtası ile ticaret hacminin geçen yıl 41 milyar dolara ulaştığı belirtildi. 2023’ün ilk 9 ayında Afrika Kıtası ile ticaretin 15,3 milyar dolar olduğu bildirildi. Ayrıca ihracatın geçen yıl 23,6 milyar dolar olarak gerçekleştiği aktarıldı.

Türkiye’nin Afrika ülkelerindeki yatırımlarının 10 milyar dolara ulaştığı, Türk müteahhitlerinin ise kıtada 85,4 milyar dolar değerinde proje üstlenmiş durumda olduğu kaydedildi.

Afrika Kıtası ile ticaret hacminin son 20 yılda yüzde 800 arttığı bildirildi.

GCM Yatırım Banner

Bakanlık açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Hızla gelişen ikili ticari ilişkilerimiz ile ilerleyen dönemde; ihracatımızda kayda değer artış yaşanan Ruanda, Gabon, Burundi, Burkina Faso, Kongo, Namibya, Tanzanya, Somali, Eritre, Togo, Nijer, Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Güney Sudan ve Sierra Leone gibi diğer Afrika ülkelerinde de bu performansı sürdürmeyi hedefliyoruz.”

Ticaret Bakanlığı, 2022-20223 dönemi için hedef ülkeler listesine Etiyopya, Güney Afrika Cumhuriyeti, Nijerya, Libya ve Mısır’ın eklendiğini bildirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.