Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Afetzedelere Bağışlanacak Konutlarda KDV İstisnası Yürürlükte

Afetzedelere konut bağışlayanlara sağlanacak KDV istisnasına ilişkin düzenleme Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.
Afetzedelere Bağışlanacak Konutlarda KDV İstisnası Yürürlükte
Son Güncelleme: 
Yorum

Katma Değer Vergisi Genel Uygulama Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ, Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı’nca hazırlanan afetzedelere konut bağışlayanlara sağlanacak KDV istisnasına ilişkin yasal düzenleme yürürlüğe girdi.

Yapılan düzenleme ile 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen depremler nedeniyle genel hayata etkili afet bölgesi olarak kabul edilen yerlerde, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı ile imzalanan protokol kapsamında afetzedelere bağışlanacak konutların inşası dolayısıyla kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarına yapılan teslim ve hizmetler 31 Aralık 2024 tarihine kadar katma değer vergisinden (KDV) müstesna olacak.

Bu kapsamda yapılan teslim ve hizmetler nedeniyle yüklenilen vergiler, vergiye tabi işlemler üzerinden hesaplanan vergiden indirilecek. İndirim yoluyla telafi edilemeyen vergiler bu Kanunun 32’nci maddesi hükmü uyarınca istisna kapsamında işlem yapan mükellefin talebi üzerine iade edilecek.

İlgili süreyi uzatma konusunda Cumhurbaşkanı yetkili olacak. istisna kapsamına girecek teslim ve hizmetleri tanımlamaya, İstisna ve iadeye ilişkin usul ve esasları belirleme konusunda ise Hazine ve Maliye Bakanlığı yetkili kurum olacak.

İstisna Kapsamı Dışında Kalanlar

6 Şubat depremlerinden etkilenen illerde AFAD ile imzalanan protokol kapsamında afetzedelere bağışlanacak konutların inşası dolayısıyla kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarına yapılan teslim ve hizmetler istisna kapsamında yer alacak.

İstisna dışında kalanlar ise işyeri, fabrika, alışveriş merkezi, cami, park, okul, hastane, sosyal tesis gibi konut niteliğinde olmayan yapılar olarak sıralandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu