Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Afetzedeler için Faiz Destek Kredisinin Üst Limiti Yükseldi!

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, afet destek kredilerinde yapılan yeni düzenlemenin Resmi Gazete'de yayımlandığını bildirdi.
Afetzedeler için Faiz Destek Kredisinin Üst Limiti Yükseldi!
HABER GİRİŞ

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı bugün afet riski altındaki alanların dönüştürülmesiyle ilgili duyuruda bulundu. Dönüşüm kapsamında hak sahipliği olan kişiler için destek sağlanacak kredi anapara tutarı üst limitinin yükseltildiğini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Kararı’nın Resmi Gazete’de yayımlandığını bildiren bakanlık, “6306 Sayılı Kanun Kapsamında Hak Sahiplerince Bankalardan Kullanılacak Kredilere Sağlanacak Faiz Desteğine İlişkin Karar’da” değişiklik yapılmasına dair karar verildiğini açıkladı.

Yeni yapılan düzenleme ile gerçek veya tüzel kişilerin, afet riskli olduğu tespit edilen yapılarında kendi imkanlarıyla yapmak isterlerse banka kredilerinde sağlanacak faiz desteğindeki esasların belirlendiğine değinildi.

İş Yeri Yapım Kredisi 600 Bin Liraya Çıkarıldı

Hak sahipliği bazında destek sağlanacak kredi anapara üst limitinin güçlendirme kredisi için 240 bin liraya, konut yapım ve edinme kredileri ile iş yeri yapım kredisi 600 bin liraya, iş yeri edinme kredisinin ise 250 bin liraya çıkarıldığı bildirildi.

Güçlendirme ile konut yapım ve edinme kredilerinde faiz oranının ise 400 baz puandan 600 baz puana, iş yeri yapım ve edinme kredileri ise 300 baz puandan 450 baz puana yükseltildiği paylaşıldı.

GCM Yatırım Banner

Bir Hak Sahibinin Kredi Tutarı En Fazla 3 Milyon Lira Olacak

Bakanlığın faiz desteği oranında güçlendirme ve konut kredilerine aylık 0,50 puan, iş yeri kredilerine ise aylık 0,38 puan yapacağı ifade edildi.

Yapılan açıklamada, bir hak sahibine faiz desteği sağlanacak toplam kredi tutarının 3 milyon lirayı geçmeyeceğinin bilgisi verildi.

Bu karar kapsamında idarelerin İller Bankası Anonim Şirketinden kullanabilecekleri faiz destekli toplam kredi tutarının Bakanlıkça belirleneceğinin altı çizildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.