Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Afetzedeler için Barınma Desteği Başvuruları Açıldı

7 şiddetini aşan depremlerin ardından evsiz kalan afetzedelere yönelik barınma desteği başvuruları açıldı.
Afetzedeler için Barınma Desteği Başvuruları Açıldı
Yorum

Kahramanmaraş merkezli depremler ve yaraları sarma çalışmaları, 6 Şubat’tan bu yana ülkenin ana gündemi. Evsiz kalan afetzedeler için yardım kampanyaları ve bağışlar sürerken Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’ndan (AFAD) konuyla ilgili açıklama geldi.

AFAD, d Deprem bölgesinde konutu Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından hasarlı olarak tespit edilen ev sahibi veya kiracı vatandaşları için Afetzede Barınma Desteği başvurularının başladığını duyurdu.AFAD Afetzede Duyurusu

Vatandaşların başvuruyu d-Devlet üzerinden yapabilecekleri ve barınma desteğine başvuracaklar için herhangi bir bankada hesabın bulunmasına gerek olmadığı belirtildi.

Barınma desteği, AFAD tarafından nakdi olarak karşılıksız verilecekken afetzede vatandaşlar Türkiye’nin 81 ilinde Ziraat Bankası üzerinden desteklerini alabilecekler.
Ziraat Bankası’nda hesabı olmayanlar ise T.C. kimlik numaraları ile destek ödemesinden faydalanabilecekler.

Açıklamaya göre ödemeler, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından yapılacak hasar tespit işlemleri tamamlandıkça yapılacak. Yardım desteği, evi hasar almış her vatandaşa TC kimlik numarası üzerinden Ziraat Bankasına yatırılacaktır.

Yıkık, acil yıktırılacak, ağır hasarlı ve orta hasarlı olarak tespit edilen afetzede ailelere 15 bin TL taşınma yardımı yapılacak.

Yıkık, acil yıktırılacak, ağır hasarlı ve orta hasarlı olarak tespit edilen afetzede ailelere 12 ay boyunca; ev sahibi olanlara aylık 5 bin lira (toplamda 60 bin), kiracılara ise aylık 2 bin lira (toplamda 24 bin) TL destek verilecek.

Konutu ağır hasarlı ev sahiplerinden konteyner talebi olanlara sadece 15 bin TL taşınma yardımı yapılacak olup, barınma desteği yapılmayacak.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu