Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AFD’den Vakıfbank’a 100 Milyon Euroluk Kredi

Vakıfbank, AFD ile Yeşil Konut Projesi’nin ikinci diliminde kullanılmak üzere 100 milyon euroluk kredi anlaşmasını imzaladı. Detaylar haberde...
AFD’den Vakıfbank’a 100 Milyon Euroluk Kredi
YAYINLANMA ZAMANI

Vakıfbank, Kamu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden Fransız Kalkınma Ajansı (AFD) ile Yeşil Konut Projesi kapsamında imzalanan kredi sözleşmesi hakkında açıklama yaptı. Bankanın ve AFD’nin yetkilileri Anadolu Ajansı’na değerlendirmede bulundu.

Banka, 3 yıl önce Fransız Kalkınma Ajansı (AFD) arasında, A ve B sınıfı enerji kimlik sertifikası olan konutların finansmanına yönelik olarak, Yeşil Konut Projesi Kredi Sözleşmesi imzalandığını hatırlattı.

Söz konusu projenin ikinci dilimi kapsamında 3 yıl geri ödemesiz toplam 10 yıl vadeli 100 milyon euro tutarında kredi anlaşmasının imzalandığı aktarıldı.

Anadolu Ajansı’nda yer alan haberde VakıfBank Genel Müdürü Abdi Serdar Üstünsalih’in konuya yönelik değerlendirmesine yer verildi.

Üstünsalih, söz konusu anlaşmanın oldukça memnuniyet verici olduğunu vurguladı. AFD yetkililerine bankaya ve Türkiye’ye verdikleri destek ve güven nedeniyle teşekkür etti. Kredinin Türk bankacılık sektöründe şu ana kadar gerçekleştirilen en büyük tutarlı Yeşil Konut Kredisi olduğunu aktardı.

GCM Yatırım Banner

Bunun yanında ilk dilimin yüzde 10’luk kısmının A enerji sertifikalı konutların, kalan yüzde 90’lık kısım ise B enerji sertifikalı konutların finansmanında kullanıldığını açıkladı. İkinci dilimde ise A sınıfı konutlara tahsis ettikleri kredi hedefini yüzde 15’e yükselttiklerini kaydetti.

Fransız Başkonsolosu Oliver Gauvin ise konuya yönelik şu açıklamaları yaptı:

“Hane halklarının düşük enerjili konut edinimine yönelik destek, çok somut bir şekilde, Fransa’nın Fransız Kalkınma Ajansı aracılığıyla Türkiye ile yürüttüğü ekonomik iş birliği eyleminin önceliklerinden biridir. VakıfBank’ın bu projedeki kararlılığı ve çabaları, enerji tasarruflu konut teklifinin yaygınlaştırılmasını ve sektörün daha erdemli uygulamalara geçişini desteklemeyi mümkün kıldı. İklim sorunlarına yanıt veren ve Türk hane halkına fayda sağlayan bu ortaklığı bir kez daha yenilemekten büyük mutluluk duyuyorum.”

Kaynak: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.