Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AFAD’dan Açıklama: AFAD Kartı İddiaları Gerçeği Yansıtmıyor

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı, depremzedelerin bulundukları illerden tahliyesine ilişkin yeni bir açıklama yaptı. Detaylar haberde;
AFAD’dan Açıklama: AFAD Kartı İddiaları Gerçeği Yansıtmıyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Kahramanmaraş merkezli yıkıcı depremlerden etkilenenlerin tahliyesi konusunda bir açıklamada bulundu. Afetzede vatandaşların durumlarını gösterir bir AFAD kartı almaları gerektiği iddialarına değinildi.

Kurumdan yapılan yazılı açıklamada, bazı sosyal medya hesaplarında ve WhatsApp gruplarında yer alan “afetzede vatandaşların durumlarını gösterir bir AFAD kartı almaları gerektiği” iddialarının gerçeği yansıtmadığına dikkat çekildi.

“Tahliye Noktalarına Bildirim Yapılmalı”

Konuyla ilgili AFAD Başkanlığınca 8 Şubat’ta kamuoyuna bilgilendirme yapıldığı anımsatılan açıklamada, bulundukları kentlerden ayrılmak isteyen ve barınma ihtiyacı olan afetzedelerin gideceği illerin, diğer şehirlerin barınma kapasitesi de düşünülerek planlandığı, işlemin depremin etkili olduğu 10 ilde ilan edilen tahliye noktalarından yürütüldüğü ifade edildi.

Kendi imkanlarıyla veya tahliye noktasında tahsis edilen araçlarla afet bölgesinden ayrılmak isteyen vatandaşların, gittikleri illerde barınma sıkıntısı çekmemesi için 10 ilde belirlenen tahliye noktalarına bildirim yapmaları gerektiği belirtildi.

Tahliye noktalarında, vatandaşlara illerin barınma kapasitesi dikkate alınarak yönlendirmelerin yapılacağı ve gidecekleri illerde valiliklerce oluşturulan komisyonlar tarafından barınma ihtiyaçlarının karşılanacağına dikkat çekildi.

GCM Yatırım Banner
Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Twitter / @AFADBaskanlik

“Belge Talep Edilmesi Söz Konusu Değildir”

Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:

“Başvuru esnasında, afetzedelerin durumunu gösterir belge talep edilmesi söz konusu değildir, başvuru sonrasında da AFAD tarafından herhangi bir belge veya kart düzenlenmemektedir. 8 Şubat’ta AFAD tarafından yapılan bilgilendirmeden önce kendi imkanlarıyla tahliye noktalarına başvuru yapmadan ayrılmış olanlar, gittikleri illerde valiliklere başvurmaları halinde, ikamet durumlarına bakılarak oluşturulan komisyon birimlerince belirlenen barınma alanlarına yönlendirileceklerdir.”

Tüm sürecin sağlıklı yürütülmesi, tahliye konusunda vatandaşların mağduriyet yaşamaması için ilan edilen tahliye noktalarına başvuru yapılmadan yola çıkılmaması istenen açıklamada, bu zorlu dönemde sadece resmi birimlerce yapılan açıklamalara itibar edilmesinin önem arz ettiği de bildirildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.