Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

AFAD Müdürü Açıkladı: 6 ve Üzeri Artçı Depremler Artacak!

Bir yıla yayılması beklenen depremlerin soluğu Türkiye’nin ensesinde. Yüksek şiddetli artçılar sürerken, AFAD’dan yeni açıklama geldi.
AFAD Müdürü Açıkladı: 6 ve Üzeri Artçı Depremler Artacak!
Son Güncelleme: 
Yorum

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) Deprem Risk ve Azaltma Genel Müdürü Orhan Tatar, deprem bölgesinde süren artçı depremlere ilişkin açıklama yaptı. Bölgede artçı sarsıntıların devam edeceğini yineleyen Tatar, bu sarsıntıların şiddetinin yüksek olacağını belirtti.

Tatar, “Bir bölümü 6 ve üzerine çıkabilir. Hasarlı binalara girilmemesi büyük önem taşıyor. 4 ayda kaydettiğimiz deprem sayısını 13 günde kaydettik. Her 3-4 dakikada bir artçı sarsıntı meydana geliyor” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Artçı Sarsıntı Sayısı 6 Bini Geçti

Artçı sarsıntıların sayısının 2 haftada 6 bin 40’a ulaştığını söyleyen Tatar, bunların 436’sının şiddetinin 4-5 arası, 40’ının 5-6 arasında kayda geçtiğini ve 6,6’lık büyüklükte de sarsıntı yaşandığını söyledi.

AFAD Müdürü, “7.7 büyüklüğündeki depremin şiddeti 12’dir. 7.6’lık ikinci depremin şiddeti de 10 şiddetine karşılık gelmektedir. Doğu Anadolu fay zonunun 5 ayrı kolunun kırıldığını biliyoruz. Bu kırılan segmentlerin yanı sıra Malatya Doğanşehir’de 25 kilometrelik hat boyunca kırılmalar meydana geldiğini biliyoruz. Sahada ölçülen en yüksek yer değiştirme miktarı 3 metre. Yer kabuğu yüzeyde yaklaşık 7.3 metre yer değiştirmeye maruz kalıyor. 30 katrilyon jul enerji açığa çıkmış durumda” diye konuştu. (AA)

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu