Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AFAD: Hane Başı Destek Ödemelerinde Son Aşamaya Gelindi

AFAD’dan yapılan son açıklamaya göre hasar tespiti sonucu çıkan 1.506.317 haneye yönelik, hane başı destek ödemesinin aralıksız devam ettiği bildirildi.
AFAD: Hane Başı Destek Ödemelerinde Son Aşamaya Gelindi
HABER GİRİŞ

Afet ve Acil Durum Yönetim Başkanlığı (AFAD), hane başı destek ödemeleri hakkında yeni bir basın duyurusu yaptı. AFAD, 6 Şubat’ta meydana gelen 7,7 ve 7,6 şiddetindeki iki büyük depremin ardından, afet bölgesinde yer alan depremzedelerin acil ihtiyaçlarının giderilmesi için destek ödemelerine başlamıştı.

Kahramanmaraş’ta meyana gelen ve 11 ili etkileyen asrın felaketinde hane başı destek ödemesi 10.000 TL olarak belirlenirken, bugün yapılan açıklamada genel hayata etkili afet bölgesi olarak kabul edilen 11 kentte, destek ödemelerinin devam ettiği bildirildi.

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Hasar Tespit Ekipleri tarafından yıkık, acil yıkılacak, ağır ve orta hasarlı ile az hasarlı olarak 1.506.317 hanenin tespit edildiği, bunlara destek ödemelerinin aralıksız sürdüğü ve ödemelerin son aşamaya geldiği açıklandı.

Destek Ödemelerinde Fiili İkametgah Adresi Esas Alıyor

Hane başı destek ödemesinde fiili ikametgah adresinin esas alındığı belirtilen açıklamada, konuya dair detaylar paylaşıldı.

AFAD’ın resmi sitesinde yer alan bilgide “Bununla birlikte çeşitli sebeplerle fiili olarak oturduğu adresten farklı bir ikametgah adresinde kaydı görünen afetzedelerimizin herhangi bir mağduriyet yaşamamaları için aşağıda belirtilen süreç dahilinde ödemeleri gerçekleştirilecektir.” ifadesine yer verildi.

GCM Yatırım Banner

Eğer afetzedeler fiilen ikamet ettiği halde ikamet adresi farklı bir konutta ise bulundukları ilin İl AFAD Müdürlüğüne başvurmaları, hasarlı konutta ikamet ettiğini kanıtlayan belgeleri sunmaları, belgelerin temin edilememesi durumunda, muhtarlık ve kolluk birimleri aracılığı ile fiilen oturulup oturulmadığına ilişkin düzenlenecek belgeyi temin etmeleri gerekecek.

Hane başı destek ödemelerinin, gerekli kontroller yapıldıktan sonra TC Ziraat Bankası’na, kimlik numarası üzerinden yatırılacağı bildirildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın