Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AFAD Genel Müdürü Tatar: Depremin Etki Alanı Çok Büyük

AFAD Deprem Risk Azaltma Genel Müdürü Prof. Dr. Orhan Tatar, Kahramanmaraş merkezli depremlere ilişkin konuştu.
AFAD Genel Müdürü Tatar: Depremin Etki Alanı Çok Büyük
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

AFAD Deprem Risk Azaltma Müdürü Orhan Tatar, Kahramanmaraş merkezli meydana gelen ve 10 ili etkileyen depremlerin ardından açıklamalarda bulundu. Tatar bölgede ana depremlerin ardından bin 400’ün üzerinde artçı sarsıntı olduğunu ve hasarlı binalardan belli süre uzak durulması gerektiğini söyledi.

Tatar bu depremin etki alanının çok büyük olduğuna dikkat çekerek, “Ülkemizin yüzölçümün 7’de 1’ine geliyor. Hissedildiği alana baktığınız da ise bütün bu coğrafyadaki ülkelerde bu depremin hissedildiğini biliyoruz.” açıklamasında bulundu.

Depremin mekanizmasına dikkat çeken Tatar, art arda 2 tane çok şiddetli depremin meydana geldiğini ve bu depremlerden sonra 6 büyüklüğünde depremler olduğunu söyledi. Bu depremin dünyada karasal ortamlarda meydana gelen en büyük depremlerden bir tanesi olduğunu sözlerine ekledi.

Tatar: 3-4 Metre Deformasyon Oluştu

Tatar açıklamasının devamında, deprem sonrasında Doğu Anadolu fay zonunun kolları üzerinde yer kabuğunda 400 km’lik hat boyunca 3-4 metre bir deformasyon oluştuğunu belirtti. Sahada çalışan bir çok akademisyen hocaları olduğunu ifade etti.

Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremler, 10 ilde yıkıma neden oldu. Gelen açıklamalar ise her geçen saat can kaybının arttığını gösteriyor.

GCM Yatırım Banner

Son olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kameraların karşısına geçti ve can kaybı sayısının 16 bin 546’ya ulaştığını duyurdu. Depremde 66 bin 132 vatandaşın yaralandığını belirtti. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.