Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

AFAD Genel Müdürü Tatar: Depremin Etki Alanı Çok Büyük

AFAD Deprem Risk Azaltma Genel Müdürü Prof. Dr. Orhan Tatar, Kahramanmaraş merkezli depremlere ilişkin konuştu.
AFAD Genel Müdürü Tatar: Depremin Etki Alanı Çok Büyük
Son Güncelleme: 
Yorum

AFAD Deprem Risk Azaltma Müdürü Orhan Tatar, Kahramanmaraş merkezli meydana gelen ve 10 ili etkileyen depremlerin ardından açıklamalarda bulundu. Tatar bölgede ana depremlerin ardından bin 400’ün üzerinde artçı sarsıntı olduğunu ve hasarlı binalardan belli süre uzak durulması gerektiğini söyledi.

Tatar bu depremin etki alanının çok büyük olduğuna dikkat çekerek, “Ülkemizin yüzölçümün 7’de 1’ine geliyor. Hissedildiği alana baktığınız da ise bütün bu coğrafyadaki ülkelerde bu depremin hissedildiğini biliyoruz.” açıklamasında bulundu.

Depremin mekanizmasına dikkat çeken Tatar, art arda 2 tane çok şiddetli depremin meydana geldiğini ve bu depremlerden sonra 6 büyüklüğünde depremler olduğunu söyledi. Bu depremin dünyada karasal ortamlarda meydana gelen en büyük depremlerden bir tanesi olduğunu sözlerine ekledi.

Tatar: 3-4 Metre Deformasyon Oluştu

Tatar açıklamasının devamında, deprem sonrasında Doğu Anadolu fay zonunun kolları üzerinde yer kabuğunda 400 km’lik hat boyunca 3-4 metre bir deformasyon oluştuğunu belirtti. Sahada çalışan bir çok akademisyen hocaları olduğunu ifade etti.

Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremler, 10 ilde yıkıma neden oldu. Gelen açıklamalar ise her geçen saat can kaybının arttığını gösteriyor.

Son olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kameraların karşısına geçti ve can kaybı sayısının 16 bin 546’ya ulaştığını duyurdu. Depremde 66 bin 132 vatandaşın yaralandığını belirtti. (AA)

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu