Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AFAD Duyurdu: Kimliği Tespit Edilemeyen Vatandaşlar Defnedilecek

Depremde hayatını kaybedenlere ilişkin AFAD’dan son dakika açıklaması geldi. Kimliği tespit edilemeyen vatandaşların 24 saat sonra defnedileceği duyuruldu.
AFAD Duyurdu: Kimliği Tespit Edilemeyen Vatandaşlar Defnedilecek
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Kahramanmaraş’ta ve çevresindeki 9 ilde Pazartesi günü meydana gelen depremlerde enkaz altında kalan vatandaşlar için kurtarma çalışmaları sürerken, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’ndan (AFAD) hayatını kaybeden vatandaşlara dair yeni bir açıklama geldi.

AFAD’dan yapılan yazılı açıklamada, depremde hayatını kaybeden ve kimliği tespit edilemeyen vatandaşların 24 saat sonra defnedileceği duyuruldu.

Defin işlemlerinin DNA, parmak izi örneği ve fotoğraf alımının yanı sıra dini vecibelere uygun yapılacağı belirtildi.

Açıklamada, vefat eden vatandaşların naaşlarının ivedilikle defnedilmesi için yapılan işlemlere ilişkin detaylı bilgi paylaşıldı.

Ölü muayene işlemlerinin, cenazelerin bulunduğu bölgede yapılıp, çevre il ve ilçelere gönderilmediği bildirildi.

Manşet Haberleri
Sponsorlu
BİST 100 Günü Nasıl Kapatır?

Cenazelerin bulunduğu alanın ve kurtaran ekibin bilgilerinin alındığı, tutanak eşliğinde teslim işlemlerinin yapıldığı söylendi.

Defin işlemlerinde neden zaman kaybının istenmediğine ilişkin şöyle açıklama yapıldı:

“Afete maruz vilayetlerimizden iletilen bilgilerde naaşların muhafazasında sıkıntılar yaşanabileceği, cenazelerde bozulmalar olabileceği değerlendirmeleri göz önünde bulundurularak yakınları/tanıdıklarınca teşhis suretiyle ya da adli tıp yöntemleriyle kimliklendirme yapılamayan naaşların 24 saatlik bekleme süresinden sonra DNA, parmak izi örneği ve fotoğrafı alınmasını müteakip C. Savcılığı ile Mülki İdare Amirliğinin değerlendirmesi çerçevesinde kabrin yeri/konumu tutanağa bağlanarak dini vecibelere uygun defnedilmesi uygun görülmüştür.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle finansal başarıya giden yolda lider adımı atın.