Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Adobe Yapay Zeka Temelli Mobil Uygulaması Photoshop Camera’yı Kullanıma Sundu

Grafik düzenleme ve medya araçları ile tanınan Adobe, iOS ve Android cihazlar için geliştirdiği Photoshop Camera programını erken erişime açtı.
Adobe Yapay Zeka Temelli Mobil Uygulaması Photoshop Camera’yı Kullanıma Sundu
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD merkezli medya ve grafik yazılımları üreticisi Adobe, mevcut uygulamalarını geliştirmeyle beraber kullanıcıların hizmetine yeni araçlar sunuyor. Son dönemde akıllı telefon kullanıcılarının hızla artması ve fotoğraf düzenleme işlemlerinin belli başlı uygulamalara bağlı hale gelmesi Adobe’u harekete geçirdi.

Şirket iOS ve Android kullanıcıları için Photoshop Camera adlı bir araç geliştirdi. Yazılım yapay zeka temelli olarak geliştirildi ve kullanıcıların fotoğraf düzenleme işlemi çok daha kolay hale geliyor. Photoshop Camera, Adobe’un geliştirdiği Sensei adlı bir yapay zeka platformundan aldığı destekle fotoğraflarda yer alan objeleri otomatik olarak tanımlayacak.

Bu objeler canlı ya da cansız olabilir. Yazılım tanımlama işlemini yaptıktan sonra kullanıcılara en uygun filtreyi önerecek. Son dönemde Instagram ve Snapchat gibi popüler sosyal medya uygulamalarının geliştirdiği araçlar Adobe’un da benzer bir uygulama geliştirilmesine neden olur.

Photoshop Camera ile Yeni Bir Deneyim

Photoshop Camera ile Yeni Bir Deneyim

Yapay zeka günümüzde neredeyse hemen her alanda kullanılır hale geldi. Bu alanlardan başlıcaları arasında fotoğraf düzenleme araçları oluyor. Photoshop Camera iOS ve Android platformlarında fotoğrafları gerçek zamanlı olarak analiz edecek. Adobe yeni aracında sanatçılar tarafından hazırlanmış özel filtreleri de kullanıcıların hizmetine sunuyor. Filtreler ise fotoğraf üzerinde herhangi bir zarar vermeden uygulanabiliyor.

GCM Yatırım Banner

Dolayısıyla kullanıcılar yaptıkları bir işlemi beğenmezlerse geri alma şansına sahip oluyor. Aracın özellikle profesyonel fotoğrafçılık ile uğraşan kullanıcılara önemli ölçüde yardımcı olacağı belirtiliyor. Uygulamanın içerisinde renk tonu, sahne türü ve fotoğrafın kendi özelliklerine dair ayarlamalar basitleştirilmiş şekilde yapılmasını sağlayan araçlar bulunuyor. Şirketin teknoloji şefi Abhay Parasnis, halihazırda Photoshop ve Lightroom gibi fotoğraf düzenleme araçları olduğunu ancak bunların kullanımının öğrenilmesinin zaman aldığını söyledi.

Photoshop Camera’nın ise öğrenim anlamında süreci oldukça kısalttığını belirtti. Parasnis paylaştığı yazıda “Photoshop Camera’yı Sensei’nin öncelikli olduğu bir uygulama olarak geliştirdik. Bu uygulama, herkese yönelik kreatif uygulamalar geliştirme yolculuğumuzda atılmış bir adım.” diye konuştu. Uygulama şu an için erken erişime açıldı. 2020 yılı içerisinde tüm kullanıcıların hizmetine sunulması bekleniyor.

Adobe Aero ile Artırılmış Gerçeklik Deneyimi

Adobe Aero ile Artırılmış Gerçeklik Deneyimi

Adobe tarafından düzenlenen MAX konferansında önümüzdeki günlerde sunulacak olan yeni yazılımlar tanıtılıyor. Bu araçlar arasında dikkat çekenlerden birisi ise Aero adını taşıyan artırılmış gerçeklik uygulaması. App Store’dan iOS kullanıcılarına ücretsiz olarak sunulan Aero uygulaması artırılmış gerçeklik deneyimini kullanıcıların hizmetine sunuyor. Üstelik bu işlem için herhangi bir kodlama bilgisine sahip olmak gerekmiyor.

Dimension üzerinden 3D, Photoshop ve Illustrator uygulamalarından 2D objeler transfer edilebiliyor ve yepyeni tasarımlar gerçekleştirilebiliyor. Aero geliştiricilerin çok fazla bir bilgisi olmasa da AR sahneleri oluşturmasına yardımcı oluyor. Aero kullanıcıların telefon ya da tablet gibi mobil cihazlardan oluşturulan sahnelere yeni objeler koymasına imkan sağlıyor.

Adobe düzenlediği konferansta Creative Cloud çatısı altındaki tüm uygulamalarına yeni özellik ve araçlar sundu. Premiere Pro, Photoshop ve Lightroom gibi şirketin yoğun kullanılan uygulamalarına yönelik pek çok güncelleme yayınlandı. Genel itibariyle tanıtılan özelliklerde şirketin yapay zeka ve artırılmış gerçeklik gibi yeni nesil teknolojilere odaklandığı görülüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.