Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Adli Para Cezalarında Artış için Cumhurbaşkanı Bekleniyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzası beklenen 8. yargı paketindeki değişikliğin içeriği kamuoyuyla paylaşıldı. Detaylı bilgi haberde;
Adli Para Cezalarında Artış için Cumhurbaşkanı Bekleniyor
HABER GİRİŞ

Farklı kanunlarda 105 maddede değişikliği içeren yargı paketinde en dikkat çeken konu başlıkları adli para cezaları ile denetimli serbestlik meseleleri oldu. Hürriyet’in paylaştığına göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın masasına gelen 8. yargı paketindeki değişiklikte, bir gün karşılığı adli para cezasının alt ve üst sınırları yükseltilecek.

Buna göre alt sınır 20 liradan 100 liraya çıkarken, üst sınırda yeni tutar 100 lira yerine 500 lira olacak.

Mahkemelerin doğrudan vermiş olduğu adli para cezalarında kesinlik sınırında da tutar yukarı çekilerek, 3 bin liradan 15 bin liraya yükseltilecek.

Hafif Cezalarda 12 Gün Hapis Cezasının Önü Açılacak

Yargı paketinde, geçen gün Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’un paylaştığı hapis cezası detayı yer aldı.

1 ay ceza alan kişinin 12 gün hapis yatmasını gerektiren madde Erdoğan’ın onayına sunuldu.

GCM Yatırım Banner

Buna göre gazetecilerden, sanatçılara kadar toplumun göz önünde bulunan kişilerin hakaret ya da benzeri suçlamalarla en az 12 gün hapis yatmasının önü açılacak.

Denetimli Serbestlik Kriterleri Değişecek

Pakette, denetimli serbestlik kriterlerindeki değişiklik de yer aldı. Denetimli serbestlik süresinin 3 yılı aşmayacağı belirtildi.

Ayrıca hakkında ikinci defa ceza hükmü olan kişi, mahkûmiyetini geçirdiği hapis cezasının dörtte üçünü iyi halli geçirmesi durumunda koşullu salıverilme hakkından faydalanacak.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.