Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Adidas’ın Satışlardan Elde Ettiği Gelir 3Ç20’de 5,9 Milyar Euro’ya Geriledi

Pandemi nedeniyle gelirinde düşüş olan Adidas, vakalardaki artışa bağlı olarak yılın son çeyreğinde de satışların azalmasını öngörüyor.
Adidas’ın Satışlardan Elde Ettiği Gelir 3Ç20’de 5,9 Milyar Euro’ya Geriledi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Alman spor giyim ve aksesuar üreticisi Adidas, 2020 üçüncü çeyreğe ait mali sonuçlarını açıkladı. Dünyanın en büyük üreticilerinden olan şirketin satışlarından elde edilen gelir, pandeminin etkisiyle %7 oranında azaldı.

Bu düşüşle birlikte elde ettiği gelir 5,964 milyar Euro’ya (7,05 milyar dolar) geriledi. Şirketin Almanya borsalarında işlem gören hisseleri, Salı günü negatif performans sergiledi.

Ünlü spor giyim markasının faaliyet karı, 2020 üçüncü çeyrekte %11,6 oranında azaldı.
Adidas Finansal Sonuçları
Kaynak: Adidas

Söz konusu düşüşün ardından 2019’un aynı döneminde 897 milyon Euro olan faaliyet karı 794 milyon Euro’ya geriledi. Analistlerin beklentisi 723 milyon Euro gelmesi yönündeydi. Geçen yılın üçüncü çeyreğinde 865 milyon Euro olan vergi öncesi gelir, bu yıl %12,7’lik düşüşle 755 milyon Euro’ya indi.

Yapılan açıklamada satışların Avrupa tarafında %4 arttığı, diğer yandan Çin’de %5, Kuzey Amerika’da %2 azaldığı bildirildi.

Söz konusu düşüşlerin Covid-19 salgını süresince uygulanan kısıtlamalardan kaynaklandığı ifade edildi. İnsanların evde kaldığı dönemde şirketin internet satışlarında ise %51 oranında artış oldu.

GCM Yatırım Banner

Adidas CEO’su Kasper Rorsted, salgının dijitalleşme, sağlıklı olmak için spor yapma gibi unsurları hızlandırdığı dönemde, şirket olarak kazançlı çıkan kesimden olabileceklerini söyledi. Öte yandan ikinci vakanın başlamasıyla birlikte yıl sonu satışlarının düşmesi bekleniyor.

Adidas AG (ADSGn) hisse fiyatı TSİ 15:24’te %5,86 ekside 281 Euro’dan işlem görüyor.
Adidas AG Hisse Performansı
Kaynak: Investing

291,05’ten açılan şirket hisseleri gün içinde 278,95 – 296,5 arasında hareket etti. Fiyatlar yıllık bazda %10,11 pozitif bölgede bulunuyor. Hisseler pazartesi günü coronavirüs aşısının bulunduğu haberiyle %5,5 oranında değer kaybetti.

Bu arada salgının yarattığı zorlukların üstesinden gelebilmek için 1,5 milyar Euro kredi alacağı bilgisi aktarıldı. Adidas Finans Direktörü Harm Ohlmeyer, söz konusu kredi anlaşmasının şirketin mali profilini büyük ölçüde güçlendireceğini söyledi.

Yerli ve Yabancı Borsa Endeksleri için Tıklayın

Sene başında hükümetten aldığı kredinin 500 milyon Euro’sunu geri ödediği biliniyor. Ohlmeyer açıklamasında, alınan kredilerin pandemi nedeniyle oluşan mali krizin üstesinden gelmeye yardımcı olduğunu sözlerine ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.