Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Adalet Bakanlığı Delilsiz Enkaz Kaldırıldığı İddialarına Yanıt Verdi

Adalet Bakanlığı deprem bölgesinde enkaz kaldırma çalışmalarına ilişkin açıklama yaptı. Ayrıntılar geliyor…
Adalet Bakanlığı Delilsiz Enkaz Kaldırıldığı İddialarına Yanıt Verdi
HABER GİRİŞ

Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki deprem 10 ilde büyük bir yıkım yarattı. Arama kurtarma çalışmaları bazı bölgelerde devam ederken, bir yandan enkaz kaldırma çalışmaları yürütülüyor. Bazı medya kaynaklarında delil toplanmadan enkaz kaldırıldığına dair iddialar yer almıştı.

Adalet Bakanlığı, deprem bölgesinde bilirkişi çalışması ve numune alma işlemlerinin cumhuriyet başsavcılıkları nezaretinde etkin ve hızlı bir şekilde sürdürüldüğünü, bilirkişi incelemesi yapıldıktan sonra enkazların kaldırıldığını bildirdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, bazı basın yayın organlarında “Deliller toplanmadan enkazlar kaldırılıyor” şeklinde yayınlanan haberlerle ilgili kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacıyla basın açıklaması yapılmasına ihtiyaç duyulduğu belirtildi.

Sorumlular Hakkında Soruşturma Başlatıldı

Depremlerin ardından Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) tarafından bugüne kadar 478 cumhuriyet savcısının geçici yetki ile deprem bölgesindeki il ve ilçelerde görevlendirildiği hatırlatıldı.

Yıkılan binalarla ilgili sorumlulukları bulunan kişilerin tespiti amacıyla ilgili cumhuriyet başsavcılıklarınca derhal soruşturma işlemlerine başlatıldığı bildirilen açıklamada, “Arama kurtarma faaliyetlerinin tamamlandığı binalarda Cumhuriyet savcısı nezaretinde yapılan, bilirkişi ve olay yeri incelemeleri ile numune alma işlemleri Adana, Diyarbakır, Şanlıurfa, Gaziantep, Kilis illeri ile Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde tamamlanmıştır.” ifadelerine yer verildi.

GCM Yatırım Banner

Deprem bölgesinde bilirkişi incelemesi ve numune alma işlemlerinde inşaat mühendisi, mimar, jeoloji mühendisi ile karot örneği alımı için yaklaşık 600 uzman bilirkişinin görevlendirildiği belirtildi.

Bu kapsamda bilirkişi çalışmaları ve numune alma işlemlerinin, etkin ve hızlı bir şekilde sürdürüldüğü ve bilirkişi incelemesi yapıldıktan sonra enkazların kaldırıldığı açıklandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın