Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Adalet Bakanı Tunç: Sivil Bir Anayasaya Kavuşma Zamanı Geldi

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, milletin artık demokratik, sivil bir anayasaya kavuşma zamanının geldiğini ifade etti. Detaylar haberde;
Adalet Bakanı Tunç: Sivil Bir Anayasaya Kavuşma Zamanı Geldi
HABER GİRİŞ

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, AK Parti Çankırı İl Başkanlığı’na gerçekleştirdiği ziyaretin ardından bir basın toplantısı düzenledi. Yürürlükteki anayasa için darbe anayasası vurgusu yaparken artık yeni bir sivil anayasa için değişim vaktinin geldiğini ifade etti.

Darbe anayasası ile ülkenin yönetildiğine dikkati çeken Bakan, asıl hedefin demokratik ve sivil bir anayasayı milletle artık kavuşturmak olduğunun altını çizdi.

Tunç: Türk Milleti Bu Anayasayı Hak Etmiyor

Bu şekilde yönetilmenin Türkiye Yüzyılı’nın başlangıcında ülkeye yakışmadığını, Türk milletinin bunu hak etmediğini söylerken demokratik, sivil anayasa mücadelesini yeni dönemde vereceklerini belirtti.

Başörtüsüne Yasal Güvence Mesajı

Başörtüsüne yasal güvence konusuna da değinen Tunç, Türkiye Büyük Millet Meclisi açıldığında iki maddelik anayasaya değişikliğinin parlamentoya geleceğini ve bu maddelerden birinin başörtüsüne anayasal güvence olduğunu ifade etti.

Açıklamasının devamında, anayasa üzerinde bugüne kadar vesayetçi anlayışı ortadan kaldıracak önemli düzenlemeler yaptıklarını söyleyen Bakan, yargı birliğini sağladıklarını, Hakimler Savcılar Kurulunun yapısını ve Anayasa Mahkemesi’nin yapısını daha demokratik hukuk devleti ilkelerine uygun hale getirdiklerini kaydetti.

GCM Yatırım Banner
Bakan Tunç Çankırı İl Başkanlığı Tweeti
Kaynak: Twitter / @yilmaztunc

Sözlerini, “Kamu Denetçiliği Kurumu, bireysel başvuru hakkı ve bilgi edinme kanunu, çocuk hakları, kadın hakları Anayasamızda yoktu ve biz bunları Anayasamıza yerleştirdik. Tabii tüm bu demokratik reformlar Anayasamızın özellikle vesayetçi anlayışının tamamen ortadan kaldırılmasını sağlayamadı.” ifadelerini kullandı.

1982 Anayasasını darbecilerin yaptığını belirtirken yeni dönem parlamentosunun iktidarıyla, muhalefetiyle yeni Anayasa noktasında uzlaşmasını umduğunu ifade etti.

Türkiye’yi huzurlu bir geleceğe kavuşturmanın gayreti içerisinde olduklarını ve istikrarlı kalkınma hamlesinden hiçbir şekilde taviz vermeyeceklerini sözlerine ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.