Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Acıselsan CMC Saflaştırma Tesisi Yatırımı Yapılacağını Açıkladı

Acıselsan fabrika bünyesinde yıllık 2500 ton saf CMC kapasiteli yeni bir üretim tesis inşa edilmesi için çalışmaların başlatıldığını duyurdu.
Acıselsan CMC Saflaştırma Tesisi Yatırımı Yapılacağını Açıkladı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Acıselsan Acıpayam Selüloz Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi bugün Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapmaya karar verdiği CMC saflaştırma tesisi yatırımı hakkında bilgi verdi.

Yapılan açıklamaya göre; şirketin 2021 yılı içinde mevcut üretim kapasitesinin tamamını kullanmak suretiyle tam kapasite ve yaklaşık %90 ihracat ağırlıklı çalışmaya devam ettiği bildirildi. Yurt dışı müşterilerinden gelen talepler ve ihracatı artmak amacıyla fabrika bünyesinde yıllık 2500 ton saf CMC kapasiteli yeni bir üretim tesis inşa edilmesi için çalışmaların başlatılmasına karar verildiği açıklandı.

Saf CMC başta gıda, ilaç, kozmetik ve sondaj sektörleri olmak üzere birçok alanda kullanılıyor. Şirket açıklamasında; “CMC türevleri içerisinde en yüksek teknoloji ve katma değere sahip olan SAF CMC üretim tesisimiz tamamlandığında yıllık ihracatımıza katkısı yaklaşık 8.000.000 ABD Doları olacak ve toplam istihdamımız %30 oranında artacaktır,” ifadelerine yer verildi.

Yatırım Teşvik Belgesi kapsamında inşa edilecek saf CMC üretim tesisinin öngörülen yatırım maliyetinin fabrika binası dahil yaklaşık 4 milyon dolar olduğu ve 2022 yılı sonuna kadar bitirilmesinin hedeflendiği belirtildi.

Açıklamanın geldiği sıralarda Acıselsan hisseleri (ACSEL) %4,86 yükselişle 19,63 liradan işlem görmeye başladı.
Acıselsan Hisseleri Yüzde 4,86 Yükseliş
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Hisseler, 18 Kasım’da başlattığı yükseliş eğilimini devam ettirirken, bugünkü işlemlerde 20 lira sınırına kadar yükseldi. Hisseler dünkü işlemlerde 19 lira sınırına kadar yükseldikten sonra kapanışı 18,73 liradan gerçekleştirmişti.

GCM Yatırım Banner

Bugünkü işlemlere 19,1 liradan başlayan hisseler, açılışın ardından 19,2 lira sınırına kadar yükseldi. Daha sonra 18,58 ile 19 lira aralığında hareket etmeye başladı. TSİ 16:40 sularında ise dik bir çıkış gerçekleştirdi ve 20,6 liraya kadar tırmandı.

Acıselsan hisselerinde yukarı yönlü eğilimin devam etmesiyle birlikte 20,79 ve 21,70 lirada bulunan direnç noktaları takip edilecek. Aşağı yönde ise 18,77 ve 17,66 liradaki destek noktaları izlenecek.

Hisselerin fiyat performansı incelendiği zaman; haftalık bazda %8,43 oranında değer kazandığı görülüyor. Aylık bazda %19,70 oranında değerlenen hisseler, geçen yılın aynı zamanına göre %10,87 oranında daha yüksek bir seviyeden işlem görüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.