Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Açıklandı: Türkiye, Rüzgar Enerjisi Kurulu Gücünde Kaçıncı Sırada?

Sanayi Bakanı Kacır, Türkiye'nin milli rüzgar türbini markasını sektörle birlikte çıkarmayı amaçladıklarını söylerken ülkenin dünya sıralamasındaki yerini açıkladı.
Açıklandı: Türkiye, Rüzgar Enerjisi Kurulu Gücünde Kaçıncı Sırada?
HABER GİRİŞ

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, yenilenebilir enerji alanında kaynak çeşitliliği oluşturmanın enerji bağımsızlığında kilit rol üstlendiğini belirtti. Türkiye’nin rüzgar enerjisi kurulu gücünde dünyada 12’nci sıraya yükseldiğini ifade etti.

Ülkenin, 12 gigavatlık rüzgar gücüyle Avrupa çapında ise 5. sırada olduğunu belirtti.

Bakan, “Rüzgarın Yüzyılı” ana temasıyla düzenlenen 12. Türkiye Rüzgar Enerjisi Kongresi’nde (TÜREK) açıklamalarda bulundu.

“Rüzgar Enerjisi Sanayi Artık Dev Bir Alan”

2002’de üretilen ilk yerli kanatla serüveni başlayan Türkiye rüzgar enerjisi sanayisinin artık 25 bin civarında kişinin istihdam edildiği, yıllık 1,5 milyar euro ciroya sahip, üretilen her 4 üründen 3’ünün ihraç edildiği dev bir sanayi haline dönüştüğünü ifade etti.

Yenilenebilir enerji kaynakları içinde rüzgarın önemli bir paya sahip olduğunu söylerken geçen yıl yüzde 9 büyüyerek 906 gigavata ulaşan dünya rüzgar enerjisi kapasitesinin, 2030’a gelindiğinde 2 teravata ulaşmasının öngörüldüğünü belirtti.

GCM Yatırım Banner

Türkiye’yi bölgesel rüzgar enerjisi ekipmanı üretim üssü haline getirmek için çalışmaların sürdüğünü; rüzgar enerjisi teknolojilerinde, girişimcileri, araştırmacıları, yatırımcıları, sanayicileri çeşitli mekanizmalarla desteklediklerini kaydetti.

Günümüze kadar rüzgar enerji santrali (RES) yatırımlarına toplam 388 teşvik belgesi düzenledikleri ve bu kapsamda 233 milyar lirayı aşan sabit yatırımın önünü açtıkları bilgisini verdi.

Kalkınma ajanslarıyla, rüzgar enerjisi alanında yürütülen 158 projeye 575 milyon liralık finansman sunduklarını, teknoparklarda 40 yenilikçi girişim, rüzgar enerjisi alanında 700’den fazla AR-GE projesi yürütüldüğünü ifade etti.

Bu girişimlere, bugüne kadar yaklaşık 1,5 milyar lira destek sağlandığı bilgisini verdi.

Kacır, kule, kanat, jeneratör gibi büyük aksamlara ek olarak kule iç aksamlarıyla bağlantı ekipmanlarını yerli olarak üretmeyi başardıklarını söylerken bu kapsamda yerlilik oranının yüzde 60‘ı geçtiğini bildirdi.

“Türkiye, Dünya ve Avrupa Sıralamasında Yükseliyor”

2002 yılında, ülkenin rüzgar enerjisi kurulu gücünün yalnızca 19 megavat düzeyinde olduğunu, şimdi ise 12 gigavatlık rüzgar gücüyle dünyada 12, Avrupa’da 5. sırada yer aldığının altını çizdi.

100’ün üzerinde yerli ve yabancı yatırımcıyla birlikte inşa edilen 280 santraldeki 4 bini aşkın türbinle Türkiyenin elektrik ihtiyacının yaklaşık yüzde 11‘inin rüzgardan sağlandığına vurgu yaptı.

Türkiye’nin, sektör atılımlarıyla 2053 net sıfır emisyon hedeflerine ulaşacağını ve üretimin kalbi enerji sektöründe her geçen gün bağımsız olma yolunda emin adımlarla ilerleyeceğini sözlerine ekledi.

Aynı kongrede dün konuşma yapan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar ise ülkenin rüzgar enerjisi potansiyelinin 150 bin megavata çıkabileceğini öngördüklerini ifade etmişti.

Bakan, 20 yıl sonra ülkenin elektrik ihtiyacının yüzde 25‘lik kısmını rüzgar enerjisinden karşılamayı hedeflediklerini belirtmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.