Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AB’nin Yeni Yıl Paketinden Kiev’e 3 Milyar Euro Destek

Rusya-Ukrayna savaşının yıl dönümüne yaklaşılırken, işgale direnç göstermeye devam eden Kiev için AB yeni yıl yardım paketinden ilk ödemeyi yaptı.
AB’nin Yeni Yıl Paketinden Kiev’e 3 Milyar Euro Destek
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Avrupa Birliği (AB), Rus işgali altındaki Ukrayna’ya verdiği desteği sürdürüyor. Geçen yıl boyunca finansal destek paketleriyle Kiev yönetimine maddi yardım yapan AB, yeni yıl için ilan ettiği 18 milyar euro tutarındaki destek paketinin 3 milyar euroluk ilk kısmını gönderdiğini açıkladı.

Avrupa Komisyonu’ndan yapılan yazılı açıklamada, 18 milyar avroluk makro finansal yardım paketinin içeriğinde maaş ödeneklerinin, sağlık hizmeti ve barınma giderlerinin temel alındığı bildirildi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Ukrayna, maaşları ve emekli maaşlarını ödemeye devam edebilecek ve hastaneler, okullar ve yeniden yerleştirilen insanlar için barınma gibi temel kamu hizmetlerini sürdürebilecektir.”

Ayrıca savaş şartlarında Ukrayna’nın zarar gören enerji altyapısı başta olmak üzere yol ve köprü inşalarında da gönderilen finansal kaynağın kullandırılmasının planlandığı eklendi.

Avrupa Komisyonu Ukrayna Destek Paketi Açıklama
Kaynak: Twitter

Geri Ödemeler 10 Yıl Sonra Başlayacak

Yapılan açıklamada, Ukrayna’nın aldığı destek fonunu geri ödemeye 10 yıl sonra başlayacağı ve ödeme planında esnek davranıldığı belirtildi.

GCM Yatırım Banner

2033 yılında başlayacak ödeme takviminin 35 yıllık zaman zarfına yayılacağı açıklandı.

600 Milyon Avroluk Kredi Mayıs Ayında Verilmişti

AB ülkelerinin bugün birinci kısmını yatırdığı 18 milyar avroluk kredi Aralık ayında onaylamıştı.

Geçen yıl 1,2 milyar avro değerindeki finansman desteğinin ikinci kısmı olan 600 milyon avroluk kredi Mayıs ayında Ukrayna’ya verilmişti.

Söz konusu fonların devamının geleceği ve kritik anlarda desteklerin süreceği mesajı yinelenmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.