Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AB’nin Yeni Planı: Bir Dizi Yeni Tedbirin Ana Hatları Çizildi

AB Komisyonu, artan jeopolitik gerilimler ve derin teknolojik değişimler karşısında ticaret ve araştırma alanlarında bir dizi yeni tedbirin ana hatlarını çizdi. Detaylar;
AB’nin Yeni Planı: Bir Dizi Yeni Tedbirin Ana Hatları Çizildi
HABER GİRİŞ

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, birliğin ekonomik güvenliğini güçlendirmek adına çeşitli öneriler sundu. Komisyon, artan jeopolitik gerilimler ve derin teknolojik değişimlerin yaşandığını ve bunun bir takım zorlukları beraberinde getirdiğini belirterek yeni stratejilerinden bahsetti.

Bu doğrultuda, AB’nin ekonomik güvenliğini güçlendirmek için hazırlanan stratejiyi kapsayan “Ekonomik Güvenlik Paketi“nin detayları paylaşıldı.

AB’nin iş ve yatırım için en açık ve çekici destinasyonlardan biri olarak kalmasını sağlamak istediklerini belirten Komisyon, bu nedenle ticaret ve araştırma alanlarında bir dizi yeni tedbirin ana hatlarını çizdi.

Alınması planlanan tedbirler doğrultusunda, AB’nin rekabet gücü teşvik edilirken risklere karşı koruma sağlanacak ve AB ortak ekonomik güvenlik çıkarları geliştirilecek.

AB güvenliği ve kamu düzeninin daha güçlü hale getirilmesi adına birliğe yapılan yabancı yatırımların taranması konusunda yeni teknikler geliştirilecek. İhracat kontrolleri alanında daha fazla koordinasyon teşvik edilecek.

GCM Yatırım Banner

Hassas teknolojilerde dış ülkelerdeki yatırımlardan kaynaklanan olası riskleri belirlemek için üye ülkelere danışılacak.

AB’nin gelişmiş elektronik gibi çift kullanımlı malların (hem sivil hem de askeri amaçlarla kullanılabilecek malların) ihracatına yönelik daha koordineli bir yaklaşıma sahip olması ve bunların yanlış ellere geçmemesini sağlamak için çalışmaların daha iyi desteklenmesi sağlanacak.

Paket, AB’ye yapılan yabancı yatırım taramasını güçlendirecek bir yasa teklifi de içerdi. Bu çerçevede üye ülkelerin daha uyumlu ulusal kurallara sahip olduğu bir tarama mekanizması kurulacak.

Söz konusu paketin, AB’nin ekonomik güvenliğini korumaya yönelik kapsamlı bir yaklaşım geliştirmesinin temelini oluşturan Haziran 2023 tarihli Avrupa Ekonomik Güvenlik Stratejisinin devamı niteliğinde olduğu belirtiliyor.

Ekonomik güvenlik paketinin yürürlüğe girmesi için üye ülkelerin ve Avrupa Parlamentosunun onayı gerekiyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.