Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AB’nin Rus Gazına Bağımlılığını Sonlandıracak Çözüm Açıklandı

Oxford Üniversitesi tarafından hazırlanan bir rapor, AB’nin beş yıl içinde yeşil enerjiye yapması gereken yatırım tutarını açıkladı.
AB’nin Rus Gazına Bağımlılığını Sonlandıracak Çözüm Açıklandı
HABER GİRİŞ

Oxford Sürdürülebilir Finans Grubu tarafından hazırlanan bir rapor, yenilenebilir enerjiye yapılacak doğru yatırımların getireceği avantajları gözler önüne serdi. Rapora göre Avrupa Birliği (AB) 2028 yılına kadar yeşil enerjiye 811 milyar Euro yatırım yaparsa, Rus gazına ihtiyacı kalmayacak.

Bilindiği gibi geçen yıl Rusya’nın Ukrayna’ya saldırmasının ardından, Batılı ülkeler Rusya’ya çeşitli yaptırım uyguladı. Bu yaptırımların neticesinde Rus gazına bağımlı olan AB, oldukça radikal kararlar almak zorunda kaldı.

Bunda kullanımların en aza indirilmesini kapsayan tasarruf planı başı çekerken, yeşil enerjiye geçişin hızlandırılması da bir o kadar ön planda tutuldu.

Hedefe Ulaşmak için Şartların İyileştirilmesi Gerekiyor

Söz konusu yatırımların hayata geçirilebilmesi için kamu ve özel fonların mevcut olması, şebeke ölçeğinde güneş ve rüzgar enerjisi ihalelerinin iyileştirilmesi ve izin süreçlerinin kolaylaştırılması gerektiğine dikkat çekildi.

Oxford Sürdürülebilir Finans Grubu Geçiş Dönemi Finans Araştırmaları Başkanı Gireesh Shrimali, Rus gazından temiz enerjiye geçişin birçok faydayı yanında getireceğini söyledi.

GCM Yatırım Banner

Bunun enerji güvenliği sağlayacağını, ithalata bağımlılığı ortadan kaldıracağını, net sıfır emisyona ulaşma ve iklim kriziyle mücadele etme hedeflerine yaklaşmayı sağlayacağını dile getirdi.

Avrupa İklim Vakfı Üst Yöneticisi Laurence Tubiana ise “Avrupa’nın en büyük gaz ithalatçıları olan Almanya, İtalya ve Fransa’nın siyasi liderleri, Rusya’nın savaş çabalarını baltalayarak vatandaşları için ucuz, güvenli ve temiz yenilenebilir enerjiden faydalanmalıdır.” şeklinde bir yorumda bulundu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.