Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AB’nin Planında Mültecileri Göndermek Yok: Türkiye’ye Fon Yağıyor

Mülteci meselesi Türkiye kamuoyunda şikayet yaratsa da AB, mültecilerin Türkiye’de kalması için maddi yardımları sürdürüyor. 220 milyon euroluk destek daha geldi.
AB’nin Planında Mültecileri Göndermek Yok: Türkiye’ye Fon Yağıyor
HABER GİRİŞ

7 yıldır açık kapı politikasıyla sığınmacılara ev sahipliği yapan Türkiye’de mülteci sorunu kamuoyunda direnç yaratırken yeni bir gelişme yaşandı. 2023 seçimlerine giderken muhalif kanatta yer alan siyasilerin, sığınmacıların ülkelerine dönüş yapacağı yönündeki söylemlerinin aksine Avrupa Komisyonu bugün, mülteciler için Türkiye’ye maddi yardım yapılacağını açıkladı.

Avrupa Komisyonu tarafından yapılan açıklamada, özellikle doğu sınırından gelen kaçak göçmenlerin yarattığı problemin çözüm bulması adına sınır kontrolüne destek vermek için 220 milyon euroluk bir paket verileceği ve bu paketin bugün komisyonda kabul edildiği belirtildi.

Komisyondan geçen 220 milyon euro değerindeki paketle birlikte Türkiye’nin mültecilere ev sahipliği yapması için bu yıl kabul edilen AB yardımının toplam 1.235 milyar euroya ulaştığı bildirildi.

Ayrıca açıklamada, söz konusu fonların, 2021-2023 yılları arasında Türkiye’ye verilecek ek 3 milyar euronun bir parçası olduğu aktarıldı.

Bu Yıl 1,2 Milyar Euroyu Aşan Yardım Paketi Verildi

2022 yılında kabul edilen ve 1,2 milyar euroyu aşan yardım paketinin hangi konu başlıklarında kullanılacağına ilişkin de bilgi paylaşıldı.

GCM Yatırım Banner

Açıklamaya göre mültecilerin günlük temel ihtiyaçlarını karşılamaları için Acil Sosyal Güvenlik Ağı (ESSN) kapsamında 400 milyon euroluk nakdi yardımlar yapılacak.

Mülteci nüfusun Türkiye’de istihdam edilmesi için 234 milyon ayrılacak. Yaşlı ve engelli gibi savunmasız konumda olanlara 381 milyon euro nakdi destek verilecek.

Türkiye’nin doğu sınırındaki kontrolleri için ise 220 milyon euro finansman sağlanacak.

Türkiye 2015’ten Beri 9,5 Milyar Euro Fon Aldı

Avrupa Komisyonu’nun açık kaynaklarına göre geçici koruma statüsüne sahip 3,5 milyon Suriyeli nüfusu ile dünyanın en büyük mülteci nüfusuna sahip olan Türkiye’nin AB’den bugüne kadar 9,5 milyar euro aldığı görüldü.

Ayrıca 2020’de AB’nin Türkiye’deki mülteci nüfusa 535 milyon euroyu aşkın insani yardım fonunu seferber ettiği açıklandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.