Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AB’nin 11. Rus Yaptırım Paketi Çinli Şirketleri de Kapsayacak

AB Komisyonu tarafından hazırlanan Rusya'ya yönelik 11'inci yaptırım paketi teklifinin incelenmek üzere üye ülkelere gönderildiği açıklandı. İşte detaylar;
AB’nin 11. Rus Yaptırım Paketi Çinli Şirketleri de Kapsayacak
HABER GİRİŞ

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başsözcüsü Eric Mamer, Brüksel’deki basın toplantısında Rusya’ya yönelik düzenlenen yeni yaptırım paketine ilişkin açıklamalarda bulundu. Mamer, AB Komisyonu tarafından hazırlanan Rusya’ya yönelik 11’inci yaptırım paketi teklifinin üye ülkelere gönderildiğini doğruladı.

Üye ülkelere gönderilen yaptırım paketi teklifinin ülkeler tarafından değerlendirileceğini söyleyen Mamer, yeni yaptırım paketinin detaylarını henüz paylaşamayacağını bildirdi.

Söz konusu paket ile yaptırımların uygulanması, etkinliği ve delinmesi önlenmesi için odaklanılacağını dile getirdi. Paketin Rusya’ya yapılan ihracatı ve bunun nasıl ele alınması gerektiğini ele alacağı eklendi.

Rusya’nın İthalatının Sınırlanması Hedefleniyor

Mamer yaptığı açıklamada hazırlanan paket teklifi ile Rusya’nın kısıtlanan ürünleri diğer ülkelerden ithal etmesini de önlemek istediklerine işaret etti.

Söz konusu aşamada yeni yaptırım paketinin Çarşamba günü üye ülkelerle yapılacak olan AB Konseyi’ndeki Daimi Temsilciler Komitesi’nde (COREPER) ele alınması bekleniyor.

GCM Yatırım Banner

Avrupa basınında yer alan haberde AB’nin yeni yaptırım paketi teklifinde, Rusya’ya askeri amaçla kullanılabilen ekipmanları tedarik ettiği gerekçesiyle 7 Çinli firmanın da bulunduğu paylaşıldı.

Rusya’nın Ukrayna işgalinden bu yana AB tarafından 10 yaptırım paketi hayata geçirildi. Anadolu Ajansı (AA) haberinde AB’nin Rusya’ya yönelik ticaret, finans, petrol ve kömür dahil enerji, sanayi, teknoloji, ulaşım, çift kullanımlı ve lüks ürünler ile altını da içeren geniş yelpazeye yayılmış kısıtlamalar uygulandığını anımsattı.

Ayrıca Avrupa Birliği tarafından Rusya bağlantılı binin üzerinde kişi ve 200’e yakın kurumun mal varlıkları donduruldu.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın