Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AB’nin Gözü Apple’da: 13 Milyar Euroluk Dava Görüşülüyor

AB Adalet Divanı, Apple’ın 13 milyar euroluk davasını görüşüyor. Teknoloji devine neden dava açıldı? İşte detaylar;
AB’nin Gözü Apple’da: 13 Milyar Euroluk Dava Görüşülüyor
HABER GİRİŞ

Avrupa Birliği’nin (AB) en yüksek mahkemesi Avrupa Adalet Divanı, Avrupa Birliği ile Apple arasındaki hukuki mücadelede temyiz davasını değerlendiriyor. AB Komisyonu, Apple’a 13 milyar euronun üstünde borç çıkmasını iptal eden alt mahkemenin kararında hukuki hatalar olduğunu belirtiyor.

Adalet Divanı, Apple’ın suçlu olduğuna karara verirse teknoloji devi İrlanda’ya 13 milyar euro ödeyecek.

Dava Neden Açıldı?

Apple geçmiş yıllarda İrlanda’da bazı vergi uygulamalarından yararlanmıştı. Fakat AB Komisyonu, bunların AB kurallarına aykırı olduğuna karar vermişti. Bu çerçevede şirketten 2003-2014 arasındaki  dönem için 13 milyar euro + faiz tahsil edilmesi kararlaştırılmıştı.

Şirket AB’nin tek taraflı hareket ettiğini ve geçmişe dönük vergi kurallarını değiştirmekle suçlamıştı. Karşılıklı anlaşmazlıkların sonucunda hukuki süreç başlamıştı.

AB Genel Mahkemesi, davayı Apple lehine olacak şekilde iptal etmişti. Mahkeme, AB Komisyonunun kararının kanıtlanamadığını ve hatalı olduğunu ifade etmişti.

GCM Yatırım Banner

Komisyon ise Genel Mahkeme’nin davayla ilgili hatalar yaptığını iddia edip konuyu temyize taşımıştı. Şimdi hem Apple hem de AB Komisyonu, Adalet Divanı tarafından görüşülen vergi çıkmazı sorununun kendi lehlerine çözülmesini bekliyor. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın