Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AB’nin 2024 Yılı için Ayırdığı İnsani Yardım Tutarı Duyuruldu

Avrupa Birliği Komisyonu, 2024 yılı içinde planlanan insani yardım tutarı ve desteklerin hangi bölgelere verileceğine dair duyuruda bulundu. Detaylar,
AB’nin 2024 Yılı için Ayırdığı İnsani Yardım Tutarı Duyuruldu
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

2024 yılında yaklaşık 300 milyon insanın yardıma ihtiyaç duyacağı tahmin edilirken Avrupa Birliği (AB), küresel ölçekte yardıma ihtiyaç duyanları destekleme kararlılığını yineledi. Komisyon, buna bağlı olarak 2024 yılında planlanan insani yardım miktarı ve tahsis edilen bölgelere ilişkin açıklama yayımladı.

Yapılan açıklamada, bu yıl için 1.8 milyar euroyu aşan tutardaki ilk yıllık insani yardım bütçesinin kabul edildiği belirtildi.

Yıl boyunca gerçekleşmesi planlanan insani yardımların küresel çaptaki bölgesel dağılımına ilişkin detaylardan da bahsedildi.

En Büyük Destek Orta Doğu ve Kuzey Afrika’ya

Özellikle Gazze bölgesindeki sivil nüfusun aşırı seviyedeki insani ihtiyaçlarının yanı sıra Suriye, Lübnan, Yemen ve komşu ülkelerde devam eden bölgesel kriz nedeniyle Orta Doğu ve Kuzey Afrika’ya yaklaşık 470 milyon euroluk AB insani yardım fonu tahsis edileceği bilgisi verildi.

Doğu ve Güney Afrika’da süren uzun süreli çatışmalar ile iklim değişimi ve silahlı çatışmalardan etkilenen bölgelere (Sudan, Güney Sudan, Uganda, Madagaskar, Mozambik, Cibuti, Etiyopya, Kenya, Somali) yaklaşık 346 milyon euro destek verileceği belirtildi.

GCM Yatırım Banner

Yıl boyunca aniden ortaya çıkabilecek acil durumlara ve öngörülemeyen insani krizlere müdahale etmek için yaklaşık 315 milyon euro ayrıldığı ifade edildi.

Sahel (Burkina Faso, Mali, Moritanya ve Nijer), Orta Afrika Cumhuriyeti ve Çad Gölü havzasındaki zorla yerinden edilenler ve yetersiz beslenenlere destek ile salgın hastalıklarla mücadele için yaklaşık 200 milyon euro sağlanacağı kaydedildi.

186 milyon euroluk bir diğer insani yardım payının, Güney Asya ve Pasifik’teki en savunmasız nüfuslara yardımı hedeflediği, esas olarak Myanmar, Bangladeş ve Filipinler’deki insani müdahaleyi hedef alacağı ve aynı zamanda bölgedeki iklim değişikliğinin etkileri konusunda da önlemlere yardımcı olacağı belirtildi.

Suriye Krizi ve Depremler için Türkiye’ye de Destek Verilecek

Yapılan açıklamada yardım edilecek ülkeler arasında Türkiye de yer aldı. 115 milyon euroluk finansmanın, büyük kısmı Rusya-Ukrayna çatışmalarının sonuçlarına yönelik olmak üzere Güneydoğu Avrupa, Batı Balkanlar, Kafkaslar ile Suriye krizinin etkileri ve geçen yıl yaşanan yıkıcı depremler nedeniyle Türkiye’yi kapsadığı ifade edildi.

Orta Amerika ve Güney Amerika ile Karayipler’e 111,6 milyon euro tahsis edileceği belirtilirken “Venezüella’daki krizin etkisine, Kolombiya’daki silahlı çatışmaların insani sonuçlarına ve Haiti’deki çok katmanlı bir krize yönelik müdahaleyi desteklemeye devam edeceğiz.” ifadesine yer verildi. Orta Amerika, Meksika ve Ekvador’daki yaygın şiddet olaylarının da takip edileceğinin altı çizildi.

Son olarak, 98 milyon euroluk payın ise yenilikçi projelere ve politika girişimlerine aktarılacağına değinildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın