Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABN Amro Adlı Kurum, Türkiye Yıl Sonu Enflasyon Beklentisini Yukarı Çekti

ABN Amro, Türkiye’nin 2019 yılı sonundaki enflasyon beklentisini %12 olarak açıklamışken bu rakamı %15 olarak değiştirdi. Kurum, Türk lirasında ise toparlanma öngörüyor.
ABN Amro Adlı Kurum, Türkiye Yıl Sonu Enflasyon Beklentisini Yukarı Çekti
HABER GİRİŞ

ABN Amro, bir rapor yollayarak Türkiye ekonomisine dair tahminlerini öne sürdü. Türkiye’nin 2018 yılı Ağustos ayından bu yana zorluklarla savaştığını açıklayan kurum, bu toz bulutunun henüz bitmediğini belirtirken enflasyonun hala yüksek olup Türk lirasının ise volatil seyir izlediğini dile getirdi.

ABN Amro bunların yanında, enflasyonun 2018 Kasım’ından bu yana yıllık %20 civarında seyrettiğini, çekirdek enflasyonun Ekim’de gördüğü zirve olan %25’ten %16.3’e düştüğünü açıkladı. Gıda fiyatlarında ise %32 ile 2000 krizinden bu zamana kadar en yüksek seviyeli artış kaydedildiğinin açıklamasını yaptı. Ayrıca burada rahatlama sinyalinin henüz görünmediğini de ekledi.

Üretici enflasyonunun da yıllık %45 olan zirveden %30 civarına düşse de yüksek kalmaya devam ettiği, kurum tarafından verilen bilgiler arasında.

Üretici Enflasyonunun da Yüksek Kalmaya Devam Ettiği Kurum Tarafından Verilen Bilgiler ArasındaABN Amro, açıklamasının devamında üretici fiyatlarındaki yükselişte Türk lirasındaki değer kaybının yanı sıra enerji fiyatlarındaki artışın da etkili olduğunu bildirdi. Enflasyonu olumsuz etkileyen etkenlerden birinin de kredi büyümesindeki artış olduğunu açıklayan kurum, “Türkiye net enerji ithalatçısı, yüksek petrol fiyatları enflasyonu tetiklemeye devam edecek. Enflasyon beklentileri de tam olarak çıpalanmadı. Biz Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın önceliğinin büyüme değil, enflasyon olacağını düşünüyorduk ancak son yaşanan gelişmeler aksini işaret ediyor.” ifadelerini kullandı.

Kurum, tüm bu gelişmeler sayesinde enflasyon için baz senaryonun düzenlendiğini açıklarken, enflasyonun en az Haziran’a kadar %20 olarak kalmasını beklediğini bildirdi.

Kurum Enflasyonun En Az Hazirana Kadar %20 Olarak Kalmasını BekliyorTüm bunlara ek olarak, enflasyondaki düşüşün tahmin edildiği gibi hızlı olmayacağını, bu sebeple yıl sonu enflasyon beklentisinin %12’den %15’e yükseltildiğini ifade etti. Bu rakamın, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın %14.6’lık yıl sonu beklentisi ile de uyumlu olduğunu ekledi.

ABN Amro, Türk lirası hakkında tahminlerde de bulundu. Merkez Bankası’nın sıkı para politikası ve dış ortamda Fed’in ve AMB’nin faiz artışı yapmaması gibi sebeplerle Türk lirasının 2019 yılı sonuna doğru değer kazanabileceğinin ve yıl sonunda 6 olabileceğinin tahminini yaptı.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.