Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’nin Yatırım Devleri Türk Varlıklarına Yöneldi!

ABD merkezli iki büyük fon yönetim şirketi, uygulanan ekonomi politikalarına dikkat çekerek, Türk varlıklara yatırım yaptı. Detaylar geliyor...
ABD’nin Yatırım Devleri Türk Varlıklarına Yöneldi!
HABER GİRİŞ

ABD’li yatırım devleri Pimco ve Vanguard, Türkiye’nin ortodoks politikalara dönüş yapması ile beraber son aylarda Türk varlıklarını satın aldı. Toplamda 10 trilyon dolarlık varlığı denetleyen dünyanın en büyük iki yatırımcısı, Mayıs’taki seçimlerin ardından ekonomide yapıcı bir yol izlendiğini belirtti.

Pimco ve Vanguard, satın almalarının spesifik boyutu hakkında ayrıntılı bilgi vermedi ancak yatırımlar, Türkiye’yi gelişmekte olan küresel piyasaların dışında bırakan yıllar süren yabancı göçünün ardından bir güven işareti niteliğinde.

Pimco’da gelişmekte olan piyasalar yöneticisi Pramol Dhawan, finansal koşulların sıkılaştırılması ve varlık fiyatlarında bozulmaya yol açan düzenlemelerin kademeli olarak gevşetilmesi nedeniyle Türk varlıklarına, özellikle de TL cinsi varlıklara olumlu baktıklarını söyledi.

Vanguard’ın yöneticilerinden Nick Eisinger ise geçen yılın sonlarına doğru “hedge etmeden” Türk tahvillerini portföylerine eklediklerini belirtti. Seçimler öncesinde Türkiye’nin kredi risk primi (CDS) 700 puan seviyesinin üzerine çıkmıştı.

Ekonomi politikasında yapılan değişiklikler ile CDS 286 puana kadar geriledi. Dün izlenen verilerde ise CDS’te 313 puan seviyesi test edildi. Şirketlerin TL varlıklara yönelmesi TCMB’nin Haziran 2023’ten itibaren başlattığı sıkılaşma politikasını takip ediyor.

GCM Yatırım Banner

Merkez Bankası geçen zaman içerisinde politika faizini yüzde 8,5’ten yüzde 42,50 seviyesine kadar çıkardı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.