Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’nin Ticaret Açığı Şubat’ta İhracattaki Düşüş Etkisiyle Yükseldi

ABD Ticaret Bakanlığı tarafından Şubat ayı dış ticaret verileri açıklandı. Dış ticaret açığında artış kaydedildi. Detaylar şöyle...
ABD’nin Ticaret Açığı Şubat’ta İhracattaki Düşüş Etkisiyle Yükseldi
HABER GİRİŞ

ABD’nin ticaret açığı, mal ihracatındaki düşüşle birlikte Şubat ayında beklenenden fazla artış kaydetti. Artan açık ticaretin ilk çeyrekte ekonomik büyümeyi yavaşlatabileceğine işaret ediyor. Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, ticaret açığının yüzde 2,7 artarak 70,5 milyar dolara ulaştığı kaydedildi. Ekonomistler ticaret açığının 69 milyar dolara yükseleceğini tahmin ediyordu.

İhracat yüzde 2,7 düşüşle 251,2 milyar dolara gerilerken, bunda yavaşlayan küresel talebin yanı sıra ABD dolarının uluslararası pazarlarda daha az rekabetçi olması rol oynadı. Mal ihracatı, doğal gaz ve parasal olmayan altındaki düşüşlerin baskısıyla yüzde 4,8 düşerek 169,2 milyar dolar oldu.

Motorlu kara taşıtları, parçaları ve motorları ihracatı 1,9 milyar dolar, tüketim malları ihracatı ise 1,4 milyar dolar azaldı. Sermaye malı ihracatında da düşüşler yaşanırken, hizmet ihracatı, seyahatin de etkisiyle 1,7 milyar dolar artarak 82,0 milyar dolara ulaştı.

İthalat tarafında yüzde 1,5 düşüşle 321,7 milyar dolara gerileme yaşandı. Mallar yüzde 2,2 düşüşle 262,2 milyar dolara gerilerken, iç talep, işletmelerin mal stoklarını artırma konusunda daha az hevesli olmasına neden olan enflasyonu kontrol altına almayı amaçlayan yüksek borçlanma maliyetleri nedeniyle yavaşlıyor.

Tüketim malları ithalatı, ağırlıklı olarak cep telefonları ve diğer ev eşyalarındaki düşüşleri yansıtarak 3,7 milyar dolar olarak gerçekleşti.

GCM Yatırım Banner

Motorlu kara taşıtları, parçalarının ithalatı 2,9 milyar dolara gerilerken, hizmet ithalatı, ulaşımın etkisiyle 0,8 milyar dolar artarak 59,5 milyar dolara yükseldi. Raporda enflasyona göre ayarlanan mal ticareti açığının yüzde 2,7 artışla 104,6 milyar dolara ulaştığı belirtildi.

Çin ile Ticaret Açığı Arttı

Raporda Çin ile olan dış ticaret açığının 25,2 milyar dolara yükseldiği belirtildi. Birleşik Krallık ile dış ticaret fazlası 0,5 milyar dolara gerilerken, Hong Kong ile 2,5 milyar dolara çıktı.

ABD’nin açık verdiği diğer ticaret partnerleri arasında, Avrupa Birliği (18,1 milyar dolar), Almanya (7,9 milyar dolar), Japonya (5,7 milyar dolar), Hindistan (3,7 milyar dolar) ve Suudi Arabistan (0,7 milyar dolar) dikkat çekti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.