Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’nin Ticaret Açığı Eylül’de Beklenti Üstü Arttı

ABD Ticaret Bakanlığı tarafından açıklanan verilere göre ülkede ticaret açığı Eylül’de beklentiden fazla artış kaydetti. Detaylar şöyle...
ABD’nin Ticaret Açığı Eylül’de Beklenti Üstü Arttı
HABER GİRİŞ

ABD’de ticaret açığı Eylül ayında beklenenden fazla genişleyerek ticaretin üçüncü çeyrekte büyümeye katkı yapma ihtimalini düşürdü. Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre ticaret açığı Ağustos ayında mütevazı bir şekilde revize edilen 58,7 milyar dolardan yüzde 4,9 artarak 61,5 milyar dolara yükseldi.

Ekonomistler, ticaret açığının Eylül ayında 59,9 milyar dolara gerileyeceğini tahmin ediyorlardı. Mal ve hizmet ihracatı yüzde 2,2 artışla 261,1 milyar dolara yükseldi. Mal ihracatı yüzde 3,1 artışla 176,7 milyar dolara yükselirken, hizmet ihracatı 84,4 milyar dolarla tarihteki en yüksek rakam oldu.

Mal ve hizmet ithalatı yüzde 2,7 artışla 322,7 milyar dolara yükseldi. Mal ithalatı ise yüzde 2,7 artışla 263,0 milyar dolara, hizmet ithalatı yüzde 2,6 artışla 59,6 milyar dolara yükseldi.

Hizmet fazlası, revize edilmiş 25,9 milyar dolardan 24,8 milyar dolara mütevazı bir gerileme gösterdi. Geçen ay bildirilen üçüncü çeyrek gayri safi yurt içi hasılanın ön okumasında ticaret, dönemin yüzde 4,9’luk büyük yıllık büyüme oranı üzerinde kısmi bir engel oluşturdu.

Artan ticaret açığı yüksek faiz ortamında kendisini gösteriyor. Federal Rezerv, Mart 2022’den bu yana başlattığı faiz politikası ile oranları yüzde 5,25-5,50 seviyesine taşıdı. C

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.