Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’nin Suudi Arabistan’dan OPEC Kararını Erteleme İsteği Kabul Görmedi

Biden yönetimi, OPEC’in lideri olan Suudi Arabistan’dan üretim kesintisi kararını ertelemesini talep etti. Suudi Arabistan hükümetinden olumsuz yanıt geldi.
ABD’nin Suudi Arabistan’dan OPEC Kararını Erteleme İsteği Kabul Görmedi
HABER GİRİŞ

ABD hükmeti Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün (OPEC)lideri Suudi Arabistan’dan petrol üretimi konusundaki kararını bir ay ertelemesini istedi. ABD’nin talebi geçen hafta OPEC+’nin, Kasım ayından itibaren günde 2 milyon varil olacak şekilde 2020′den bu yana en büyük arz kesintisini açıklamasının ardından geldi.

Bu, halihazırda yüksek enflasyon ve küresel durgunluk endişelerinin olduğu bir zamanda daha sıkı arz ve daha yüksek fiyatlar anlamına geliyor. Biden’ın talebi, alınan bu kararın Kasım’da düzenlenecek ABD ara seçimlerine kadar ertelenmesine yönelik oldu.

Suudi hükümeti kesinti kararının arkasında durdu ve tüm OPEC kararlarının ekonomik tahminlere ve ihtiyaçlara dayandığını bildirdi. Açıklamada, ABD yönetimi ile yapılan sürekli istişare yoluyla, tüm ekonomik analizlerin, önerilenlere göre OPEC+ kararının bir ay ertelenmesinin olumsuz ekonomik sonuçları olacağını gösterdiği kaydedildi.

ABD’nin Tepkisi Gecikmedi

Bu açıklamanın ardından Pentagon sözcüsü John Kirby, Suudi Arabistan’ı Rusya’nın gelirlerine yardım etmek ve Batı’nın Ukrayna’daki savaşı nedeniyle Moskova’ya yönelik yaptırımlarının etkisini engellemekle suçladı.

Kirby, diğer OPEC üyelerinin Suudi Arabistan’ın hareketine karşı çıktığını sözlerine ekledi ve Biden yönetiminin Riyad ile ilişkisini yeniden gözden geçirme sözünü yineledi. Sözcü, “Bu eylemler ışığında Suudi Arabistan ile ilişkilerimizi yeniden değerlendiriyoruz ve Rus saldırganlığına karşı mücadelede nerede durduklarına dair işaretler aramaya devam edeceğiz.” açıklamasını yaptı.

GCM Yatırım Banner

ABD Başkanı Joe Biden, Suudi Arabistan’ın diğer OPEC üyeleri ve Rusya gibi OPEC dışı müttefiklerle koordineli olarak yürüttüğü petrol üretim kesintisinin sonuçları olacağını söylemişti.

ABD’li milletvekilleri, Amerika’nın en büyük silah alıcısı olan Suudi Arabistan’a askeri satışların kesilmesi çağrısında bulundular ve OPEC’ten sonra gidecek anti-tröst yasalarının geçmesini teşvik ediyorlar.

‘Karar Oybirliği ile Alındı’

Suudi Arabistan hükümeti ise OPEC+ kararının grubunun tüm üye devletleri tarafından oybirliğiyle alındığını belirtti. Gelişmeler, yaklaşık 80 yıllık ABD-Suudi ilişkisinde artan gerilimlere ışık tutuyor. Her iki taraf da diğerinin, geniş ölçüde güvenlik için enerji ilkesine dayalı bir dostluktaki pazarlığı sona erdirmekte başarısız olduğunu öne sürüyor.

Londra merkezli Capital Economics Ortadoğu ve Kuzey Afrika ekonomisti James Swanston, “OPEC+’ın petrol kotalarını düşürmeyi seçmesinin ardından Suudi Arabistan ile ABD arasındaki ilişki bozuldu. Suudi Arabistan açıkça ABD yörüngesinden uzaklaşıyor” değerlendirmesinde bulundu.

Suudi hükümeti, ABD ile ilişkisinin devam eden önemini vurgulayarak, her iki ülkenin ortak çıkarlarına hizmet eden stratejik bir ortaklık olduğunu bildirdi. OPEC+’in son iki yılın en büyük üretim kesintisi kararını almasının ardından, brent petrol fiyatı 90 doların üzerine çıkmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.