Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’nin Konut Verisi Pandemi Sonrası Dipte! FED Yine Gündemde

ABD'de konut fiyat endeksi, pandemi çöküşü sonrası en zayıf değere geriledi. Veriler endişeleri artırırken FED'e faiz artırımlarında hız azaltma çağrısı yapıldı.
ABD’nin Konut Verisi Pandemi Sonrası Dipte! FED Yine Gündemde
HABER GİRİŞ

ABD Ulusal Konut Üreticileri Birliği (NAHB) istatistikleri, yine beklentilerden kötü geldi. Rapora göre NAHB konut piyasası endeksi, Kasım’da ardışık 11. ayında azalarak 33’e geriledi. 36’ya düşüş yönündeki beklentileri kaçırdı.

Aynı zamanda pandemi çöküşünün yaşandığı Nisan 2020’den sonra en düşük seviyeyi işaretledi. Ekim’de de beklentilerin altında kalan endeks, 38 seviyesinde gerçeklemişti. Kasım raporunda endeksi oluşturan bileşenlerin tümünde sert gerileme kaydedildi.

Mevcut satış koşulları 45’ten 39’a gerilerken önümüzdeki altı aydaki satış beklentisi 35’ten 31’e indi.

Olası alıcıların trafiği 5 puan düşerek 20’ye kadar indi. NAHB Başkanı Jerry Konter, “Alıcı trafiği giderek azalırken yüksek faiz oranları yeni evlere olan talebi önemli ölçüde zayıflattı” dedi.

Önceki raporda da Konter, “Yüzde 7’ye yaklaşan yüksek ipotek oranları, özellikle ilk kez ve ilk nesil potansiyel ev alıcıları için talebi önemli ölçüde zayıflattı” demişti. NAHB’nin Baş Ekonomisti de FED’e krizi ele alması için çağrıda bulunmuştu.

GCM Yatırım Banner

Son raporda, artan faiz oranları, inatla yüksek inşaat malzemesi maliyetleri ve daha fazla alıcıyı kenara iten azalan karşılanabilirlik koşullarının, inşaatçı duyarlılığını aşağı çekmeye devam ettiği vurgulandı.

Aynı zamanda, kötüleşen konut karşılanabilirlik krizini hafifletmek için politika yapıcılara daha uygun fiyatlı ve erişilebilir konut yaratan çözümler için seslenildi.

“Enflasyonun yavaşlama belirtileri göstermesiyle birlikte buna, Federal Rezerv’in faiz artırımlarının hızında bir azalma ve arazi geliştirme ve konut inşaatı ile ilgili düzenleme maliyetlerinin düşürülmesi de dahildir” ifadeleri dikkat çekti.

Böylelikle NAHB, geçen haftanın Ekim enflasyonunun yanında bu hafta açıklanan üretici fiyat endeksindeki beklenti altı artışa gönderme yaptı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın