Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’nin Konut Piyasası Ekim’de Toparlanmayı Sürdürdü

ABD’de bugün açıklanan son veriler, konut fiyat endeksindeki artışın devam ettiğini gösterdi. Konut sektörü Haziran’dan bu yana toparlanıyor.
ABD’nin Konut Piyasası Ekim’de Toparlanmayı Sürdürdü
HABER GİRİŞ

Federal Konut Finansmanı Ajansı (FHFA) tarafından ABD’nin Ekim ayına ilişkin konut fiyat endeksi raporu yayımlandı. Son veriler, Ekim ayında yıllık ev fiyatlarının yeniden yükselerek konut piyasasındaki toparlanmanın devam ettiğini gösteriyor.

Rapor ev fiyatlarının önceki aya göre revize edilen yüzde 6,2’den yıllık bazda yüzde 6,3 arttığını gösterdi. Yıllık fiyat artışı, Şubat 2022’den bu yana istikrarlı bir şekilde düştükten sonra Haziran ayında hızlanmaya başladı. Fiyatlar, bir önceki aya göre yüzde 0,7 yükseldikten sonra aylık bazda yüzde 0,3 oranında ılımlı bir artış kaydetti.

FHFA raporuna göre Orta Atlantik ve New England bölgeleri Ekim ayında sırasıyla yüzde 9,9 ve yüzde 9,7 ile en büyük artışları yaşadı. 30 yıllık sabit faizli ipoteğin ortalama oranı, ipoteğe dayalı menkul kıymetlerin getirilerinin düşmesiyle Aralık ayında yüzde 7’nin altına kadar geriledi.

FHFA’nın Araştırma ve İstatistik Bölümü Denetleyici Ekonomisti Dr. Nataliya Polkovnichenko rapora ilişkin değerlendiresinde, “ABD konut fiyatlarındaki artışlar son 12 ayda güçlü kalmayı sürdürdü. Aylık bazda fiyat değerlenmesi Ekim ayında yavaşladı ve dört bölümde önceki aya göre yavaşlama görüldü.” ifadelerini kullandı.

Konut kredisi faizleri Ekim ayında yüzde 8’e yaklaşarak, Federal Rezerv’in faiz artırım sürecinin de etkisiyle son yirmi yılın en yüksek seviyesine ulaştı. FED son üç toplantısında faiz oranlarında değişiklik yapmadı ve yüzde 5,25-5,50 aralığında bıraktı.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.