Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’nin Forbes 400 Listesinde 2 Türk İsim Yer Aldı

Forbes dergisine göre ABD'nin en zenginleri listesinde teknoloji devlerinin bir yıl önceye göre 500 milyar dolar daha zengin olduğu bildirildi. İşte detaylar;
ABD’nin Forbes 400 Listesinde 2 Türk İsim Yer Aldı
HABER GİRİŞ

Amerika merkezli iş dünyası ve ekonomi dergisi olan Forbes tarafından ABD’nin en zengin insanlarını içeren ‘Forbes 400’ listesinin 42. baskısı yayımlandı. Listede hisse senedi piyasalarındaki toparlanma ile yapay zekanın yönlendirdiği teknoloji firmaları sahiplerinin bir seneye önceye göre 500 milyar dolar daha zengin olduğuna dikkat çekildi.

Teknoloji firmaları sahiplerinin şu anda 4,5 trilyon dolarlık servete sahip olduğu ve 2021’de kırılan bir rekora imza attıkları vurgulandı.

Forbes 400 listesinde ilk sırayı Tesla, SpaceX ve X’in sahibi Elon Musk aldı. Musk’ın tahminen 251 milyar dolar değerindeki serveti olduğu kaydedildi. Musk’ı 160 milyar dolarlık servetiyle Amazon’un sahibi Jeff Bezos takip etti.

Donald Trump Listede Yer Almadı

Listenin ilk 10 sırasındaki zenginlerin, en alttaki 340 milyarderin serveti kadar servete sahip olduğu görüldü. Listenin yüzde 40’ının ise onların zenginliğinden oluştuğu belirtildi.

Serveti yüzde 19 eriyen eski ABD Başkanı Donald Trump’ın, 2023 yılında 2,6 milyar dolarlık servet ile listeye giremediğine dikkat çekildi.

GCM Yatırım Banner

2023 yılının Forbes 400 listesinde iki Türk isim yer aldı. “Listeye bu yıl ilk kez kendi kendini yetiştirmiş bir kadın katıldı” ifadeleri ile Forbes, havacılık milyarderi Eren Özmen’den bahsetti.

Bir diğer isim ise Fatih Özmen oldu. Eren Özmen ve Fatih Özmen, özel havacılık ve savunma şirketi Sierra Nevada Corporation’ın (SNC) sahipleri olarak tanınıyor.

Eren Özmen 3,4 milyar dolarlık serveti ile listenin 338. sırada yer alırken, 3,3 milyar dolarlık servetiyle eşi Fatih Özmen 345. sırada kaydedildi.

Özmenlerin 1994 yılında satın aldığı SNC şirketi son senelerde Dream Chaser uzay aracı, NASA tarafından Uluslararası Uzay İstasyonu’na en az yedi kargo görevi için sözleşme imzalamıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.