Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’nin En Büyük Perakendecisine Enflasyon Darbesi!

ABD’nin en büyük perakendecisi, tüketiciler üzerinde artan fiyat baskısını yansıtan bilançosuyla endişeleri artırdı. Walmart’ın karamsar kazancı ve detaylar haberde;
ABD’nin En Büyük Perakendecisine Enflasyon Darbesi!
Son Güncelleme: 

ABD’nin en büyük perakendecisi olan Walmart, bugün Wall Street beklentilerini hayal kırıklığına uğratan sonuçlarını yayımladı.

Şirketin bilançosu endişeleri artırdı çünkü Walmart, Amerikan tüketicisinin enflasyonu nasıl aştığı ve harcamalarını kısmaya başlayıp başlamadıkları hakkında ipuçları için izlenen devlerden biri.

Geçen hafta açıklanan ABD enflasyonu, Mart’ta yüzde 8,5 ile 1981 sonrası rekorunu kıran enflasyonun Nisan’da gerilese de beklentilerin üzerinde kaldığını gösterdi.

Artan fiyatlar tüm dünyanın gündemindeyken Walmart’ın bilançosu endişeleriN haklı olduğunu bir kez daha gösterdi.

Perakende devi bugün, artan yakıt maliyetleri ve daha yüksek envanter seviyelerinin baskısıyla tahminleri geniş farklarla kaçıran sonuçlar açıkladı. Hisse başına 1,30 dolarlık düzeltilmiş kazanç elde ederken beklenti 1,48 dolardı.

İlk çeyrekteki net kazancı, bir yıl önce 2,73 milyar dolar veya hisse başına 97 sentten 2,05 milyar dolara veya hisse başına 74 sente düştü. Bununla birlikte şirket, bu yıl satışlar için görünümünü yükseltti ancak kâr beklentilerini düşürdü.

MANŞET HABER
Döviz ve Borsa Kazançlarına Vergi Artırımı İddiası

Burada Walmart, yıl için hisse başına kazancın, daha önce beklediği orta tek haneli artışa kıyasla yaklaşık yüzde 1 azalacağını öngördü. Yine de toplam gelir, bir yıl önceki 138,31 milyar dolardan 141,57 milyar dolara yükseldi.

Walmart CEO’su kazanç bilançosunda güçlü bir çeyrek performansı sergilediklerini belirtirken sonuçların beklenmedik olduğunu ve alışılmadık ortamı yansıttığını söyledi. Özellikle gıda ve yakıttaki ABD enflasyon seviyelerinin, marj karışımlarında daha fazla baskı yarattığını ve operasyon maliyetlerinin daha fazla olduğunu dile getirdi.

Öte yandan şirketin Baş Finans Sorumlusu Brett Biggs, CNBC ile yaptığı bir röportajda, yakıt fiyatlarındaki önemli artışın, artan işçilik maliyetlerinin ve agresif envanter seviyelerinin şirket üzerinde baskı oluşturduğunu söyledi. Bazı malların geç geldiğini ve ızgaralar, bitkiler, havuz kimyasalları gibi diğer ürünlerin ABD’de mevsim normalinde olmayan soğuk hava nedeniyle satılmadığını ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu