Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’nin Dış Ticaret Açığı Mayıs’ta Düşüşe Geçti

Dış ticaret verilerinde düşüş yaşayan Amerikan ekonomisi hem ithalat hem de ihracatta enflasyon ve faiz sarmalının yansımalarını gördü.
ABD’nin Dış Ticaret Açığı Mayıs’ta Düşüşe Geçti
Yorum

ABD Ticaret Bakanlığı, Mayıs 2023 dönemine ilişkin dış ticaret verilerini paylaştı. Verilere göre ABD’de dış ticaret açığı yılın beşinci ayında aylık bazda yüzde 7,3 düşüşle 69 milyar dolara indi. Dış ticaret verilerinde ABD’nin hem ithalat hem de ihracat tarafında düşüş yaşadığı görüldü.

Mayıs ayında ülkede ithalat yüzde 2,3 azalarak 316,1 milyar dolara inerken, ihracatta yüzde 0,8’lik azalışla 247,1 milyar dolar seviyesi görüldü.

Böylece ABD’nin ihracatı 14 ayın, ithalatı ise 17 ayın en düşük seviyesine çekildi.

ABD’nin dış ticaret açığı Nisan ayında yüzde 20’den fazla artarak 74,6 milyar dolar seviyesine yükselmişti.

Amerikan Ekonomisi En Fazla Açığı Çin ile Yaşadı

Mart 2023 döneminde ABD’nin en fazla dış ticaret açığını Çin karşısında verdiği görüldü. ABD ile Çin arasındaki dış ticaret açığı 24,9 milyar dolarlık seviyeye ulaştı.

Fransa ile yaşanan ticaret açığı da artarken, İsviçre ve Japonya ile olan ticaret açığında makas kapanmaya başladı.

Söz konusu dönemde ABD’nin Fransa ile ticaret açığı aylık bazda yaklaşık yüzde 73 artarak 1,9 milyar dolar olarak kayda geçti.

İsviçre ile yaşanan açık yüzde 42 düşerek 2,6 milyar dolara, Japonya ile yüzde 27’ye yakın düşüşle 5 milyar dolara indi. ABD’nin ticaret fazlası verdiği ülkeler sırasıyla şöyle oldu:

4,2 milyar dolar ile Güney ve Orta Amerika, 3,9 milyar dolar ile Hollanda, 1,7 milyar dolar ile Belçika, 1,6 milyar dolar ile Hong Kong, 1,2 milyar dolar ile Avustralya, 1,2 milyar dolar ile İngiltere, 1 milyar dolar ile Brezilya, 300 milyon dolar ile Singapur ve 100 milyon dolar ile Suudi Arabistan.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu