Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’nin Çin’deki Yarı İletken Yaptırımı Bu Sefer Apple’ı Vurdu!

Apple, ABD hükümetinin baskıları nedeniyle Çinli yonga üreticisi olan YMTC ile ticari ilişkilerini dondurdu. Haberin detayları aşağıda;
ABD’nin Çin’deki Yarı İletken Yaptırımı Bu Sefer Apple’ı Vurdu!
Yorum

ABD’li teknoloji devi Apple Inc, Çin’in Yangtze Memory Technologies Co (YMTC) şirketinin bellek yongalarını ürünlerinde kullanma planlarını askıya aldı. Alınan bu karar ABD’nin Çin’e karşı aldığı ihracat kontrol önlemlerinin ardından geldi.

Bu durum, ABD hükümetinin şirketlere uyguladığı baskının tedarik zincirlerinde caydırıcı bir etki yarattığını gösterdi. Böylece, Çin’in en iyi bellek yongası üreticisi olan YMTC bu yaptırımlardan etkilenen şirketlerden biri oldu.

Nikkei Asia haberine göre Apple’ın hükümet tarafından finanse edilen YMTC’nin çiplerini bu yılın başlarında kullanmaya başlayacağı yer aldı. ABD’li politika yapıcılardan gelen jeopolitik baskının Apple’ın rotasını değiştirmesine neden olduğu kaydedildi.

Tedarik edilecek olan çiplerin başlangıçta yalnızca Çin pazarında satılan iPhone’lar için kullanması düşünülürken, ambargo sürecinden kaynaklı bu fikirden vazgeçildi.

60 Gün İçinde Gerekli Bilgileri Sağlayamayan Şirketler Kara Listeye Eklenecek

Haberde Apple’ın, YMTC’den tüm iPhone’lar için gereken çiplerin yüzde 40’ına kadar satın almayı planladığı ancak ABD hükümetinin uyguladığı baskı nedeniyle farklı tedarikçilere yoğunlaştığı belirtildi.

ABD yetkilileri son ticari ilişkilerin kiminle olduğunu doğrulayamadığı şirketleri Doğrulanmamış Listeye yerleştirir. Yetkililer, YMTC’yi de Doğrulanmamış Listeye yerleştirdi. Listede YMTC ve 30 Çinli şirket daha yer alıyor.

ABD şirketlerinin herhangi bir tasarım, teknoloji, belge veya spesifikasyonu Doğrulanmamış Listedeki şirketlerle lisans olmadan paylaşmalarının yasak olduğuna işaret edildi.

ABD Ticaret Bakanlığı bu listeye eklenen şirketlerin, 60 gün içinde gerekli bilgileri sağlayamadıkları takdirde resmi ihracat kontrol kara listesi olan Varlık Listesine ekleneceğini vurguladı.

Şirketleri bu listeye ekleyen ABD, Çin ile tansiyonu artırdı ve çok daha sert cezaları tetikleyebilecek 60 günlük bir çalışma saati başlattı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu