Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’nin Bu Ekonomik Verisinde 7 Haftalık Yükseliş Sona Erdi

ABD'de 30 yıl vadeli mortgage için ortalama faiz oranının yüzde 7,86'ya inmesiyle art arda 7 haftalık yükseliş serisi sonlandı. Detaylar haberin devamında;
ABD’nin Bu Ekonomik Verisinde 7 Haftalık Yükseliş Sona Erdi
HABER GİRİŞ

Amerika Birleşik Devletleri’nde 30 yıl vadeli konut kredisi (mortgage) için ortalama faiz oranı 7 haftalık yükseliş serisinin ardından ilk kez gerileme kaydetti. Veriler, mortgage başvurularının düşüş göstermeye devam ettiğini ortaya koydu.

Mortgage Bankalar Birliği (MBA), mortgage başvurularının 27 Ekim ile sona eren haftada bir önceki hafta ile karşılaştırıldığında yüzde 2,1 oranında azaldığını gösterdi.

Söz konusu dönem aralığında, konut satın almaya yönelik başvurular önceki haftaya kıyasla yüzde 1 düşerken, yeniden finansman başvurularında ise yüzde 4’lük düşüş gerçekleşti.

30 yıl vadeli mortgage için ortalama faiz oranı yüzde 7,9’dan yüzde 7,86’ya geriledi ve art arda 7 haftalık yükselişin ardından ilk kez gerileme gösterdi.

15 yıl vadeli mortgage için ortalama faiz oranı ise yüzde 7,08’den yüzde 7,14’e yükseldi.

GCM Yatırım Banner

“Oran 23 Yılın En Yüksek Seviyelerine Yakın”

MBA Başkan Yardımcısı Joel Kan, konuya ilişkin değerlendirmesinde, mortgage faiz oranlarının yüksek kalmaya devam etmesi ve tüm oranların bir ay öncesine göre yaklaşık 30 baz puan yüksek olması nedeniyle başvuruların art arda üçüncü haftada azaldığını belirtti.

30 yıl vadeli mortgage için ortalama faiz oranının hafif bir düşüş kaydettiğine ancak oranın 23 yılın en yüksek seviyelerine yakın kalmaya devam ettiğine dikkat çekti.

Yüksek faiz oranlarının etkisinin hem satın alma hem de yeniden finansman piyasalarında hissedilmeye devam ettiğini belirtirken satın alma başvurularının 1995 yılından bu yana, yeniden finansman başvurularının ise Ocak 2023 döneminden bu yana en düşük seviyesine gerilediğinin bilgisini verdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın