Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’nin Aralık Ayı Sanayi Üretimi Beklentinin Altında Geldi

ABD'nin açıklanan sanayi üretimi verileri karamsar tabloyu çizerek 15 ayın en büyük düşüşünü kaydetti. Raporun detayları haberin içerisinde;
ABD’nin Aralık Ayı Sanayi Üretimi Beklentinin Altında Geldi
HABER GİRİŞ

Federal Rezerv Bankası (FED) tarafından bugün ABD’nin sanayi üretim ve kapasite kullanım raporu açıklandı. Ülkenin sanayi üretimi Aralık 2022’de aylık bazda yüzde 0,7 oranında azaldı. Piyasa beklentileri yüzde 0,1 azalması yönündeydi.

Böylece ABD’nin sanayi üretim raporu, yüksek faiz oranları ve fiyat talep baskısıyla Eylül 2021’den bu yana en büyük düşüşünü kaydetti. Kasım 2022’de yüzde 0,6 düşmüştü.

İmalat sanayi üretimi, Aralık 2022’de Kasım 2022’ye kıyasla yüzde 1,3 oranında azaldı. Piyasa beklentileri yüzde 0,3 oranında azalma yönündeyken rapor, beklentilerden fazla düşüş bildirdi.

İmalat Sanayi Şubat 2021’den Bu Yana En Düşüğünde

Açıklanan raporda imalat sanayi üretiminin Şubat 2021’den beri en büyük düşüşü kaydettiği görüldü. Kasım 2022’de imalat sanayi üretiminde yüzde 1,1 azalma paylaşılmıştı.

FED’in açıkladığı verilere göre ABD’nin kapasite kullanım oranı ise Aralık 2022’de aylık bazda 0,6 puan azalarak yüzde 78,8’e geriledi. Analistlerin kapasite kullanım oranına ilişkin beklentileri ise yüzde 79,6 olması yönündeydi.

GCM Yatırım Banner

Böylece kapasite kullanım oranı piyasa beklentilerinin de altında kalmış oldu. Kapasite kullanım oranının bir önceki ay açıklanan Kasım 2022 raporu, yüzde 79,4’dü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.