Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’lilerin Toplam Kredi Kartı Borcu İlk Kez 1 Trilyon Doları Aştı

New York Fed, ABD'deki toplam kredi kartı borcunun, Nisan-Haziran döneminde yüzde 4′ten fazla artarak 1 trilyon doları aştığını bildirdi.
ABD’lilerin Toplam Kredi Kartı Borcu İlk Kez 1 Trilyon Doları Aştı
HABER GİRİŞ

New York Federal Rezerv, Amerikalıların yaza girerken geçimlerini sağlamak için kredi kartlarına giderek daha fazla yöneldiğini ve şimdiye kadar ilk kez 1 trilyon doların üzerinde toplam borca ulaştıklarını bildirdi.

Toplam kredi kartı borçluluğu, Nisan-Haziran döneminde yüzde 4′ten fazla artışla 45 milyar dolar yükseldi. Bu, 2003 yılına kadar uzanan FED verilerindeki en yüksek brüt değer olan 1.03 trilyon dolara borçlu olunan toplam tutarı aldı.

Toplam hanehalkı borcu yaklaşık 16 milyar dolar artarak 17.06 trilyon dolara yükseldiğinden, kategorideki artış yeni bir rekoru temsil ediyor. Kart kullanımı ile paralel olarak temerrüt oranında da artış görüldü.

Merkez bankası yetkilileri, FED’in 30 gün veya daha fazla gecikmeli kredi kartı borcu ölçüsünün ikinci çeyrekte yüzde 7.2′ye yükseldiğini ve 2012′nin ilk çeyreğinden bu yana en yüksek oranın görüldüğünü belirtti. Toplam borç temerrüdü yüzde 3′ten yüzde 3.18′e yükseldi.

New York Fed Hanehalkı ve Kamu Politikası Araştırma Bölümü bölgesel ekonomi müdürü Joelle Scally, “Kredi kartı borçları ikinci çeyrekte hızlı bir büyüme kaydetti.

GCM Yatırım Banner

Temerrüt oranları pandemi öncesi seviyelere geldi” açıklamasında bulundu. FED araştırmacıları, dengelerdeki artışın hem enflasyonist baskıları hem de yüksek tüketim seviyelerini yansıttığını belirtti.

Merkez bankası ayrıca, bankaların kredi standartlarının sıkılaştığını söylemesiyle birlikte gelen kart ihracı talebinin hafiflediğini açıkladı. Yeni oluşturulan ipotekler 393 milyar dolar artarken, toplam ipotek borcu 12 trilyon dolara geriledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.