Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’li Yetkili: Ukrayna’nın Kısa Vadede Askeri Zafer Şansı Az

ABD Genelkurmay Başkanı, savaş gücü azımsanmayacak olsa da Ukrayna'nın kısa vadeli bir zafer elde etme şansının düşük olduğunu söyledi. Detaylar haberde;
ABD’li Yetkili: Ukrayna’nın Kısa Vadede Askeri Zafer Şansı Az
HABER GİRİŞ

ABD Genelkurmay Başkanı Mark Milley, Ukrayna’nın yakın vadede kesin bir askeri zafer şansının yüksek olmadığını söyledi. Rusya’nın Şubat ayındaki işgalinden bu yana savaş alanında yaşanan gerilemelere rağmen Ukrayna’nın hala önemli bir savaş gücüne sahip olduğuna dikkat çekti.

Bilindiği üzere Ukrayna, işgal altındaki tüm toprakların kontrolünü geri alana kadar Rus kuvvetleri üzerindeki baskıyı sürdürme sözü verdi. Hafta sonu, Ukrayna kuvvetleri güneydeki stratejik Herson şehrini yeniden ele geçirerek, Kiev’in kışa girerken daha geniş askeri beklentileri konusunda iyimserliği körükledi.

ABD Genelkurmay Başkanı, son gelişmelere rağmen herkesi ihtiyatlı olmaya çağırdı.

Milley: Rusların Çekildiği Bir Siyasi Çözüm Daha Mümkün

Milley’in Pentagon’da düzenlediği basın toplantısındaki açıklamaları şu şekilde:

“Ukrayna’nın askeri bir zafer olasılığı, Rusları tüm Ukrayna’dan çıkarmak ve Kırım’ı da dahil etmek olarak tanımlanıyor. Bunun askeri olarak yakın zamanda gerçekleşme olasılığı yüksek değil. Rusların çekildiği bir siyasi çözüm olabilir. Bu mümkün.”

GCM Yatırım Banner

Milley, ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin’in aynı etkinlikte yinelediği yorumlara göre ABD’nin, Ukrayna’yı kendisini savunması için ne kadar sürerse sürsün destekleyeceğini sözlerine ekledi.

Milley ve Austin, Ukrayna ordusunu milyarlarca dolarlık askeri donanımın yanı sıra eğitim, danışmanlık ve istihbarat desteğiyle destekleyen düzinelerce savunma bakanı arasında sanal bir toplantının ardından gazetecilere seslendi.

“Ukrayna dayanmaya devam edecek. Ukrayna geri adım atmayacak” diyen Milley, Ukrayna’nın özgür olduğunu ve özgür kalmak istediğini sözlerine ekledi.

Güç Şebekesine Saldırdılar

Milley, Rusya’yı şehirlere ve enerji santrallerine yönelik saldırılarıyla Ukrayna’ya “terör kampanyası uygulamakla” suçladı.

“Sivil elektrik şebekesinin kasıtlı olarak hedef alınması, aşırı tali hasara neden olunması ve sivil halkın gereksiz yere acı çekmesine neden olunması bir savaş suçudur” şeklinde konuştu.

Austin ise Ukrayna’nın Rusya’nın birliklerini yeniden donatmasına ve yeniden silahlandırmasına izin vermenin bir hata olacağını bildiğini söyledi ve şunları ekledi:

“Ruslar üzerindeki baskıyı ileriye doğru sürdürmeleri gerekiyor ve bence kış mücadelesi Ukraynalıların lehine.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın