Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’li Şirketler Enerjide Rus Problemi ile Savaşıyor

ABD'li firmalar, Rus uranyumunun tekele sahip olmasından kaynaklı tedarik sıkıntısı yaşıyor. Hükümet envanterinden harcamaya başladı. İşte detaylar;
ABD’li Şirketler Enerjide Rus Problemi ile Savaşıyor
HABER GİRİŞ

Karbon emisyonlarını azaltmak için yeni nesil küçük nükleer santraller geliştiren ABD’li firmalar büyük bir sorun ile karşı karşıya kaldı. Santrallerde ihtiyaç duyulan yakıtı yalnızca bir Rus şirketi temin ediyor. Bu durumdan kaynaklı ABD hükümeti ise uranyum stokunu kullanmaya başladı.

Reuters’ın haberine göre hükümet, yeni gelişmiş reaktörleri beslemeye yardımcı olmak ve ülkelerin küresel net sıfır emisyon hedeflerini karşılaması için endüstriyi çok önemli görüyor. Endüstriyi başlatmak içinse silah sınıfı uranyum stokunun bir kısmını kullanıyor.

Reaktörlerin ihtiyaç duyduğu yüksek tahlilli düşük zenginleştirilmiş uranyum olan HALEU için güvenilir bir kaynak olmaması üretici firmaları tedirgin ediyor. Siparişlerde meydana gelecek olan soruna işaret edilerek, Rus uranyumunun yerini almak için ticari tedarik zincirlerinin kurulmasının pek mümkün olmadığı vurgulandı.

ABD’nin Şu Anda 585,6 Ton Uranyum Envanteri Var

ABD Enerji Bakanlığı (DOE) sözcüsü konu hakkında, “HALEU’nun üretimi kritik bir görevdir ve üretimini artırmaya yönelik tüm çabalar değerlendirilmektedir.” diyerek dikkat çekti.

Sözcü, dürdürülebilir ve piyasaya dayalı bir HALEU arzının kurulması için teşvik çabalarında acil eyleme ihtiyaç duyulduğunu bildirdi. Ayrıca, ABD hükümetinin 585,6 ton olan uranyum envanterinin ne kadarını reaktörlerde kullanacağını değerlendirdiğini söyledi.

GCM Yatırım Banner

Rusya’nın HALEU üzerinde tekele sahip olması ABD’yi uzun süredir rahatsız ediyor. HALEU, çoğu nükleer santrale güç sağlayan uranyumda yüzde 20 oranında zenginleştirilmiş olduğu vurgulandı. Şu anda tedarikini sadece Rusya’ya ait olan nükleer enerji şirketi Rosatom’un sağladığı paylaşıldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.