Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’li Orgeneral: Barışa Yönelik En Büyük Tehditle Karşı Karşıyayız

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin ile Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mark Milley, Rusya-Ukrayna savaşının gidişatı hakkında konuştu.
ABD’li Orgeneral: Barışa Yönelik En Büyük Tehditle Karşı Karşıyayız
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mark Milley, Temsilciler Meclisi Silahlı Hizmetler Komisyonu’na katıldı. 2023 bütçe teklifi konusunda yapılan oturumda Rusya – Ukrayna savaşı yine öncelikli konuşulan konu oldu.

Savunma Bakanı Lloyd Austin ile birlikte oturuma katılan Milley, “42 yıllık kariyerim boyunca Avrupa’da ve belki de dünyada barışa ve güvenliğe karşı en büyük tehditle karşı karşıyayız” ifadesini kullandı.

Ukrayna’daki saldırının Putin’in yıllar önce hedeflediği bir durum olduğunu, ABD güçlerinin bu ülkeye gönderilmesi dışındaki araçlarla caydırılmasının mümkün olmadığını söyledi. Fakat bunun silahlı çatışma riskini artıracağına dikkat çeken Milley, bu seçeneği tavsiye etmediğini aktardı.

Amerika’nın 2014 yılından bu yana Ukrayna’ya silah desteği ve eğitim verdiğini açıkladı. ABD’nin Rusya’nın saldırgan tavırları karşısında Doğu Avrupa’da daha fazla üs kurması ve bunun kalıcı mevzilenme yerine birliklerin rotasyonu esasına dayanması gerektiğini ifade etti.

Polonya ve Baltık ülkelerinde kurulacak üslerin masrafının bu ülkeler tarafından karşılanabileceğini açıkladı. Rusya’nın bir sonraki hedefinin farklı bir NATO ülkesi olma ihtimaline karşı, kalıcı üsler kurulması ve birliklerin konuşlandırılması önerisinde bulundu.

GCM Yatırım Banner

Savaşın genel durumu ile ilgili olarak, “Savaşların karakteri değişecek. Nasıl savaştığınız, hangi silahlarla savaştığınız, örgütlenme taktikleri vs. hepsi değişecek. Yani gördüğünüz şey, kırsal, ormanlık, inişli çıkışlı tepe tipi arazide savaşmak için optimize edilmiş kuvvetler. Kentsel bölgelerde zorlanacaklar ve bu kanıtlandı. Rusların Kiev’den çekilmesinin nedenlerinden biri bu. Çünkü Kiev’i ele geçirecek muharebe gücünü getiremediler.” yorumunu yaptı.

Rus Askerlerinin Eğitimleri Yetersiz

Rus Askerlerinin Eğitimleri YetersizSavunma Bakanı Lloyd Austin, Rusya’nın sahaya malzeme ve lojistik ulaştırma konusunda zorluk çektiğini ifade etti. Buna ek olarak askerlerinin eğitimlerinin de eksik olduğunu söyledi.

Milley ve Austin, Ukrayna savaşında birçok şey öğrendiklerini, Rusya’nın askeri kapasitesi çok fazla olsa da bunu etkili şekilde kullanamadığını belirtti.

Ukrayna’nın savunma yeteneğine değinen isim Stinger ve Javelin füzelerini etkili şekilde kullandıklarını söyledi.

Çatışmada dört temel öncelikleri olduğunu belirten Austin, bunları; ABD’nin güvenliğini sağlamak, NATO’yu bir araya getirerek ittifaka yönelik riskleri önlemek, Ukrayna ordusuna gerekli güvenlik yardımlarının akışını sağlamak ve Rusya ile olası bir gerilimi yönetmek olarak sıraladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.