Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AB’den Ukrayna ve Moldova Adımı: Fonlar El Değiştiriyor

Avrupa Komisyonu, Ukrayna’nın gıda ihracatı için aldığı tedbirlerin yanında, Rusya ve Belarus için ayrılan fonların bir kısmını da bu ülkeye aktarmayı önerdi.
AB’den Ukrayna ve Moldova Adımı: Fonlar El Değiştiriyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Avrupa Birliği (AB), bugün Ukrayna’yı işgali nedeniyle Rusya’ya karşı altıncı yaptırım paketini de resmen onayladı. 24 Şubat’tan bu yana devam eden savaşta Ukrayna’ya sayısız yardım, Rusya’ya ise birçok yaptırım açıklayan AB Komisyonu’ndan yeni bir karar daha geldi.

Komisyonun Rusya ve Belerus için 2021 – 2027 yıllarını kapsayan kalkınma planı için ayrılan fonun, 26,2 milyon Euro’luk kısmının Ukrayna ve Moldova ile aynı programlara aktarmayı teklif ettiği belirtildi. Uyum ve Reformlardan Sorumlu Komisyon Üyesi Elisa Ferreira, Ukrayna ve Moldova’nın AB’nin güvenilir ortakları olduğunu söyledi.

Bugün atılan adım için “AB’nin dış sınırının her iki tarafında yaşayan insanları birbirine yakınlaştırmak ve AB bölgeleri ile yerel paydaşlar arasındaki iş birliğini Ukrayna ve Moldovalı ortaklarla güçlendirmek, bölgede barış ve güvenliği teşvik etmek için somut bir adımdır.” ifadesini kullandı.

Bu fonun sağlık hizmetlerini destekleyeceğini, Ukrayna ve Moldova kamu yetkililerinin kurumsal kapasitesini güçlendireceğini, eğitim ve araştırma projeleri geliştirebileceğini veya mülteciler için eğitim gibi konuların finanse edilebileceğini açıkladı.

Açıklamada Küresel Gıda Krizine de Vurgu Yapıldı

Açıklamada Küresel Gıda Krizine de Vurgu Yapıldı
Kaynak: Twitter

Rusya’nın Ukrayna’yı haksız işgalinden ve limanlarını ablukaya almasından dolayı, ürünlerin Karadeniz üzerinden dünyaya dağıtılamadığı ve ihracatın aksadığı belirtildi.

GCM Yatırım Banner

Bu doğrultuda küresel gıda güvenliğine yönelik tehditleri önlemek için acilen başka yollara ihtiyaç olduğu söylendi.

AB’nin Ukrayna’dan tarımsal ihracatı kolaylaştırmak ve tarım sektörünü desteklemek için somut adımlar attığı kaydedildi.

Ulaştırma Komiseri Adina Vălean, Ukrayna’da milyonlarca ton tahıl mahsur kaldığını, onların taşınmasını sağlamak için sektörler ve sınırlar arasında güçlerin birleştirilmesi gerektiğini söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.