Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AB’den Tunus’a 127 Milyon Avroluk Destek

AB, Tunus'a düzensiz göçle mücadele kapsamında 127 milyon avroluk destek sağlayacağını duyurdu. Detaylar haberde...
AB’den Tunus’a 127 Milyon Avroluk Destek
HABER GİRİŞ

Avrupa Birliği (AB), Tunus’a düzensiz göçle mücadele kapsamında destek verileceğini açıkladı. AB, bu kapsamda 127 milyon avroluk destek paketini duyurdu.

AB Komisyonu tarafından yapılan yazılı açıklamada İtalya’ya destek amacıyla sunulan 10 maddelik eylem planı kapsamında Tunus’a 60 milyon avro bütçe desteği ve yaklaşık 67 milyon avroluk operasyonel yardım yapılacağı belirtildi.

Yapılan açıklamada komisyon yetkililerinden oluşan bir heyetin mutabakat zaptını, özellikle de öncelikli unsurlarını görüşmek üzere gelecek hafta Tunus’u ziyaret edeceği kaydedildi.

AB ve Tunus’un göç alanındaki eylemlere, kaçakçılık ağlarını çökertmek için işbirliğine ve Tunus kolluk kuvvetlerinin kapasite geliştirmesi için yoğunlaştırılmış AB yardımına öncelik vererek Mutabakat Zaptı’nın uygulanması konusunda hızla ilerlemeye kararlı olduğu kaydedildi.

Söz konusu paketin Tunus sahil güvenliği ve donanmasının yeniden donatılmasını, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) ile işbirliği içinde göçmenlerin korunmasını içerdiği bildirildi.

GCM Yatırım Banner

Uluslararası Göç Örgütü ile işbirliği içinde Tunus’tan menşe ülkelerine geri dönüş ve yeniden entegrasyonunun sağlanmasını da içeren 105 milyonluk ayrı bir paketin olduğu aktarıldı.

Ayrıca yeni gemilerin, termal kameraların ve diğer operasyonel yardımların gerekli eğitimle birlikte sağlanmasının da öngörüldüğü bildirildi.

Bu gelişmelerin öncesinde AB, Tunus ile kapsamlı bir paket üzerinde birlikte çalışacaklarını duyurmuştu. Anlaşma ile Tunus’un yıpranmış ekonomisi geliştirilerek bir göç kriziyle başa çıkmasına yardımcı olunacak.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın