Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

AB’den Ticari Misilleme Mekanizması Hamlesi

Avrupa Birliği (AB) kurumları, üye devletlerin ekonomik baskı oluşturan üçüncü ülkelere karşı korunmasına ilişkin düzenlemeyi kabul etti. Detaylar haberde...
AB’den Ticari Misilleme Mekanizması Hamlesi
Son Güncelleme: 
Yorum

Avrupa Birliği (AB) Konseyi ve Avrupa Parlamentosu üye ülkelerin, üçüncü ülkelerin ekonomik zorlamasına karşı korunmasına ilişkin baskı önleme enstrümanı adlı ticari misilleme mekanizması kurulmasını içeren düzenlemeyi kabul etti.

AB Konseyi tarafından yapılan açıklamada, söz konusu düzenleme ile üçüncü ülkeleri ticaret veya yatırımı etkileyen önlemler yoluyla ekonomik baskıyla AB’yi ve üye devletleri hedef almaktan caydırmayı amaçladığı belirtildi.

Konsey bu kapsamda ekonomik zorlamayı neyin oluşturduğunu belirleyecek ve karar verme sürecine önemli bir katılım sağlayacak. Böylece AB ülkelerini ticaret ve yatırım alanında önemler uygulayan dış ülkelere müdahale edilecek.

Avrupa Komisyonu’na, AB’nin müdahale tedbirlerine ilişkin kararlarda uygulama yetkileri verilecek.

Açıklamada üçüncü ülkeye gümrük vergileri, ithalat veya ihracat lisansları veya hizmet veya kamu alımları alanında kısıtlamaların tedbir amaçlı uygulanabileceği ifade edildi. AB tarafından alınan herhangi bir karşı tedbirin son çare olarak uygulanacağı aktarıldı.

Söz konusu yönetmeliğin her iki kurum tarafından resmi olarak kabul edilmesinin ardından AB Resmi Gazetesi’nde yayımlanmasından 20 gün sonra yürürlüğe gireceği ifade edildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu